Sonda Mars Express objevila rozsáhlá ložiska vodního ledu v oblasti Medusae Fossae

Analýzy novějších radarových snímků konečně vyřešily záhadu uloženin v marsovské formaci Medusae Fossae. Jde o největší známé zásoby vodního ledu na rudé planetě

23.01.2024 - Stanislav Mihulka



Evropská planetární sonda Mars Express pracuje na orbitě rudé planety už dvě desetiletí. V roce 2007 objevila masivní uloženiny v oblasti Medusae Fossae, zvláštní rozsáhlé geologické formaci, která se nachází přímo na rovníku Marsu, zhruba mezi vulkány Elysium Mons, Olympus Mons a trojicí štítových sopek Tharsis Montes. Tyto uloženiny sahají kilometry hluboko. Až doposud ale nebylo jasné, o jaký materiál vlastně jde.

Thomas Watters ze Smithsonova institutu, který vedl výzkum v roce 2007, se nedávno k této záhadě vrátil. Jeho tým analyzoval novější data, získaná radarem MARSIS (Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding), pracujícím na palubě sondy Mars Express.

Led na rovníku Marsu

Znovu jsme prostudovali formaci Medusae Fossae a zjistili jsme, že uloženiny jsou ještě rozsáhlejší, než jsme původně mysleli. Sahají až do hloubky kolem 3,7 kilometrů pod povrchem Marsu,popisuje Watters. „Zároveň vyšlo najevo, že radarové odrazy odpovídají podzemním vrstvám ledu. Jsou velmi podobné tomu, co ukazuje radar v oblastech polárních čepiček Marsu.

Oblast Medusae Fossae je největším sedimentárním ložiskem na Marsu a nesouvisle se táhne v délce více než 5 000 km. Celkově pokrývá území o přibližné velikosti Indie. Podle vědců se zde nachází tolik ledu, že by jeho roztátí zaplavilo celý Mars vodou do výšky 1,5 až 3 metrů. Na Zemi by tohle množství vody naplnilo Rudé moře. Jde tak o doposud největší zásobárnu vody, jakou jsme na Marsu objevili.

Ložiska ledu v Medusae Fossae. Snímek pořídila sonda Mars Express 14. května 2021. (zdroj: ESA, Planetary Science Institute/Smithsonian Institution, CC BY-SA 4.0)

Formaci Medusae Fossae tvoří více jednotlivých geologických útvarů tvarovaných erozí, které jsou až několik kilometrů vysoké. Nachází se na rozhraní mezi nížinami na severní polokouli a vyššími polohami jižní polokoule rudé planety. Kromě nečekaného zdroje vodního ledu představuje formace Medusae Fossae i největší samostatný zdroj prachu na Marsu, který tu sbírá věčně vanoucí vítr.

Rozsah a umístění ledových ložisek činní oblast Medusae Fossae potenciálně velmi zajímavou pro budoucí průzkum Marsu. Budoucí marsovské mise budou muset přistát poblíž rovníku planety, daleko od polárních čepiček bohatých na led nebo ledovců ve vysokých zeměpisných šířkách. A budou potřebovat vodu.

TIP: Nová pozorování odhalila dávný systém podzemních vod na Marsu

Bohužel ložiska v Medusae Fossae jsou pokryta stovkami metrů prachu, což je činí nepřístupnými minimálně pro několik příštích desetiletí. Každý kousek ledu, který na Marsu najdeme, nám ale pomáhá zpřesnit naše představy o tom, kudy na rudé planetě v minulosti proudila voda a kde ji lze hledat i dnes.


Další články v sekci