Sondu Parker Solar Probe bude na cestě ke Slunci chránit revoluční chlazení

29.06.2017 - Stanislav Mihulka

Díky důmyslnému chladicímu systému doletí Parker Solar Probe ke Slunci blíž než jakákoli sonda před ní

Parker Solar Probe -<p>Americká sonda Parker Solar Probe bude muset vydržet pekelné podmínky u Slunce</p>
Parker Solar Probe -

Americká sonda Parker Solar Probe bude muset vydržet pekelné podmínky u Slunce


Reklama

Sonda NASA Parker Solar Probe by se měla dostat nejblíže je Slunci ze všech kosmických výprav historie. Na sklonku roku 2018 ji čeká setkání se sluneční koronou.

TIP: Solar Probe Plus: Ke Slunci zamíří superrychlá sonda NASA

Tajemství úspěchu sondy Parker Solar Probe představuje revoluční systém chlazení, který zajistí, aby sonda fungovala i v pekelných podmínkách. Každé zařízení na palubě sondy, s výjimkou čtyř antén a speciálního detektoru částic, bude skryto před září Slunce sofistikovaným systémem tepelné ochrany TPS (z anglického thermal protection system).

Chlazení sluneční sondy

V okamžiku, kdy se Parker Solar Probe dostane nejblíže Slunci, teplota na povrchu štítu TPS dosáhne více než 1 370 stupňů Celsia. Chladicí systém ale zajistí, že vnitřek sondy zůstane mnohem chladnější. Aktivním chlazením systém docílí také toho, že teplota solárních panelů sondy, které budou vystaveny Slunci, nepřesáhne 160 stupňů Celsia.

TIP: Zaostřeno na Slunce: Družice SOHO slaví 20 výročí průzkumu naší hvězdy

Chladicí systém TPS sondy tvoří několik komponent: ohřívaný zásobník s vodou, dvourychlostní pumpy a čtyři speciální radiátory z titanových trubek a hlinkových ploch. Jako chladící médium je v systému TPS použito asi 5 litrů deionizované a natlakované vody, která zůstane kapalná při teplotách mezi 10 a 125 stupni Celsia. Jen málokterá chemická látka by tohle zvládla.

  • Zdroj textu:

    Johns Hopkins University

  • Zdroj fotografií: NASA/JHUAPL

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Koalové na Klokaním ostrově nikdy neviděli člověka a záchrana ze spáleného lesa je pro ně velmi stresující.

Zajímavosti
Revue

Americké konopí na předpis má více THC, než je nutné, a nejspíš i více, než je zdrávo.

Věda
Vesmír

Život dobrovolců s sebou nesl nebezpečí komolení češtiny

Historie

Čarokrásní otakárci

V naší přírodě se můžete setkat se dvěma opravdovými klenoty: otakárkem fenyklovým a otakárkem ovocným. Je potěšitelné, že zatímco v nedávno minulých časech byl jejich výskyt velmi vzácný, v posledních letech se s nimi můžete setkat častěji. Přestože se v literatuře dočtete, že otakárek ovocný je v našich krajích vzácnější než fenyklový, moje osobní zkušenost to nepotvrzuje: ovocného vídám mnohonásobně častěji.

Otakárek fenyklový (Papilio machaon) připomíná krasavce z tropů. Od ovocného se liší kresbou na křídlech, sytější základní barvou (béžovou až žlutou), červenými oky a kratšími ostruhami. I tento motýl je skvělým letcem, oddávajícím se hilltoppingu. Je dvougenerační, v nejteplejších oblastech jižní Moravy až třígenerační. Dospělci létají od konce dubna do září. Housenky se živí na miříkovitých rostlinách – např. na mrkvi, kopru, kmínu, fenyklu, bedrníku atd.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907