SpaceX je opět připravena ke startu: Americké úřady ale optimismus brzdí

08.12.2016 - Martin Reichman

Tři měsíce po havárii Falconu 9 se SpaceX cítí připravena k další vesmírné misi. Americké úřady to ale vidí jinak

Kdy vzlétne Falcon 9 -<p>První stupeň rakety Falcon 9 během přesunu z testovacího střediska McGregor na Vandenbergovu leteckou základnu.</p>
Kdy vzlétne Falcon 9 -

První stupeň rakety Falcon 9 během přesunu z testovacího střediska McGregor na Vandenbergovu leteckou základnu.


Reklama

Příčinou zářiové havárie rakety Falcon 9, během předstartovního testu, byla podle Elona Muska překvapivá, neobvyklá a těžko předvídatelná souhra okolností. Společnost SpaceX nyní oznámila, že její vyšetřování havárie je u konce a chystá se na příští start. Chybí ji jen maličkost – povolení Federální letecké správy (FAA).

Milionový kontrakt

Příští misí v režii SpaceX mělo být vypuštění deseti komunikačních družic IridiumNEXT. Původní plány počítaly se startem 16. prosince. Ten se již téměř jistě neuskuteční. SpaceX ve včerejším prohlášení uvedla, že počítá se startem na počátku ledna 2017. Kontrakt s telekomunikační společností Iridium je přitom pro Elona Muska klíčový – celkem se počítá s vynesením 72 družic (66 aktivních a 6 záložních) na nízkou oběžnou dráhu. Smlouva z roku 2010 má SpaceX přinést 492 miliony dolarů. V době podpisu šlo o největší vesmírný kontrakt se soukromým dopravcem.

Projekt je důležitý i z českého pohledu – jedním ze subdodavatelů společnosti Iridium je i brněnská firma Frentech Aerospace, která pro družice vyrábí mechanismy pro rozevírání slunečních panelů.

Podle Federální letecké správy, která musí start povolit, ale zatím není vyšetřování uzavřené a o datu příštího startu se rozhodne až po definitivním ukončení šetření. Nový lednový termín startu tak nebyl potvrzen, ale ani vyvrácen.

  • Zdroj textu:

    SpaceX, Wired

  • Zdroj fotografií: Twitter

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907