SpaceX má zelenou: Obří raketa Super Heavy Starship by mohla startovat již zítra

Americké úřady daly SpaceX povolení k dalšímu startu jejich prototypu Starship. Obří sestava by mohla vzlétnout již zítra.

16.11.2023 - Martin ReichmanAmerické úřady schválily licenci společnosti SpaceX pro druhý zkušení start její rakety Starship Super Heavy. SpaceX uvedla, že start by se mohl uskutečnit již zítra – dvouhodinové startovací okno se otevírá ve 14 hodin středoevropského času. 

SpaceX podle Federální letecké správy (FAA) splnila všechny požadavky na bezpečnost, ochranu životního prostředí, politiku a finanční odpovědnost.

První pokus společnosti SpaceX o vynesení lodi Starship do vesmíru se uskutečnil v dubnu, kdy raketa čtyři minuty po svém startu explodovala. Kromě zničení samotné Starship došlo i k poškození startovací rampy, kdy exploze rozmetala kusy betonu do vzdálenosti několika kilometrů.

Druhý pokus

Generální ředitel a zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk označil test za úspěch, který předčil jeho očekávání. Cíle testu se ale naplnit nepodařilo – podle původních plánů měl druhý stupeň Starship obletět téměř celou Zemi a dopadnout do Tichého oceánu severně od Havajských ostrovů, přibližně 90 minut po startu. Super Heavy se po oddělení od druhého stupně měl obrátit zpět k texaskému pobřeží a pokusit se vertikálně sestoupit k hladině Mexického zálivu. Testovací let ale skončil už přibližně po čtyřech minutách. Raketa začala rotovat a ztrácela rychlost, až nakonec explodovala. Podle odborníků šlo o vynucenou bezpečnostní autodestrukci. Cíle druhého testovacího startu zůstávají stejné.

Dubnový test každopádně potvrdil životaschopnost konceptu a SpaceX díky němu získala množství dat, které by mohla zúročit již při dnešním (možném) startu a v dalších letech. Obří systém Super Heavy Starship má podle Muska a SpaceX v budoucnu naplnit vizi o pilotovaných výpravách na Mars. 


Další články v sekci