Spásná tapeta: Výplatu zaměstnancům zajistila dolarová výzdoba baru

06.06.2020 - Vilém Koubek

Americký bar zachránily před krachem způsobeným pandemií peníze, které zákazníci dlouhé roky lepili na stěny


Reklama

Sand Bar v americkém městě Tybee Island musel kvůli vlně koronaviru zavřít a stejně jako mnoho dalších podniků se ocitl ve finanční tísni. Během předchozích patnácti let provozu však měli jeho zákazníci ve zvyku „po sobě“ zanechávat bankovky přišpendlené na stěny či strop. Někteří na ně psali vzkazy, jiní je umisťovali na konkrétní místa jako své memento.

TIP: Zdání klame: Zaplivaný aljašský bar je vytapetovaný dolarovými bankovkami

Vedoucí baru Jennifer Knoxové poté došlo, že by se peníze daly využít: Spolu s pěti dobrovolníky tak učinila a z dolarových „tapet“ získala 3 714 $ (v přepočtu zhruba 90 tisíc korun). Když se pak o jejím záměru rozdělit finance mezi zaměstnance dozvěděli štamgasti, uspořádali navíc sbírku, v níž se získaná částka přehoupla přes 4 tisíce dolarů (přibližně 100 tisíc korun).

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907