Speciální námořní jednotky: Nebezpeční žabí muži ve zbrani (1)

14.07.2020 - Darina Lukášová

Neslyšně se přiblížit k nepřátelskému plavidlu, připevnit na ně výbušninu a stejně tiše zmizet dříve, než loď vybuchne – takhle zjednodušeně bývá někdy pohlíženo na práci „žabích mužů“. Jaký je skutečný rozsah dovedností členů elitních námořních jednotek?

<p>Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách</p>

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách


Reklama

Od konce 30. let 20. století se „žabí muži“ říkalo prvním italským vojenským potápěčům – při plavání pod vodou vykopávali nohama podobně jako žáby, případně jejich ploutve připomínaly končetiny obojživelníků. Svou verzi vzniku pojmenování dal k dobru i člen americké tajné potápěčské skupiny organizované v rámci zpravodajské služby OSS (Organization of Stragegic Services) John Spence, podle jehož vzpomínek jej kdosi viděl vynořovat se z vody při testování zeleného nepromokavého obleku s velkou kapucí od firmy Dunlop, a vykřikl: „Hej, žabí muži!“. Název se postupně přenesl i na Spenceovy spolubojovníky. 

Muži devatera řemesel

Obecně lze říci, že jako žabí muži se označují členové elitních vojenských, případně policejních jednotek, kteří jsou experty především na diverzní boj ve vodě; zvládají ale i akce ve vzduchu a na souši. Kromě základního vojenského výcviku absolvují ještě potápěčské a také odborné technické kursy (kladení min a odstraňování náloží, útok proti hladinovému či ponornému plavidlu, znalost odposlouchávacích zařízení a podobně).

Zájemci se rekrutují obvykle z členů námořnictva, kteří zvládnou velmi náročné psychické i fyzické vstupní testy a úspěšně dokončí mnohaměsíční intenzivní výcvik. Vzhledem k charakteru akcí, do nichž jsou elitní námořní bojovníci nasazováni, není divu, že oficiálních informací o nich je pomálu a pečlivě cenzurovaných; stejně velení šetří i s informacemi o konkrétních jednotkách. 

Inspirace u rybářů

Vojenské akce ve vodě mají tradici už od antiky, nicméně na významu získaly až ve 20. století; kupříkladu v listopadu 1918 dva italští vojáci s pomocí řiditelného torpéda vyhodili do vzduchu rakousko-uherskou válečnou loď Viribus Unitis. Během následujících let italská armáda oblast podvodního boje dále rozvíjela. Inspirovala se u italských rybářů (přesněji u příznivců spear fishingu, tedy rybaření s harpunou) a inovovala jejich vybavení.

Dokončení: Speciální námořní jednotky: Nebezpeční žabí muži ve zbrani (2)

Tehdejší harpunáři používali Drägerův přístroj určený původně pro důlní průmysl a takzvaný Davisův aparát sloužící k úniku z potopených ponorek. Na armádní objednávku sestrojily firmy Pirelli a Salvas kolem roku 1933 ARO – dýchací přístroj s uzavřeným okruhem. Znamenalo to zásadní zlom v podvodních vojenských operacích – díky tomu, že z dýchacího přístroje neunikaly do vody bubliny vydechovaného vzduchu, mohl se vojenský potápěč snáze pohybovat nepozorován. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907