Speciální robotická ruka pomůže lovcům křehkých mořských stvoření

30.08.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Novou robotickou vychytávku z Harvardu uvítají lovci medúz.</p>

Novou robotickou vychytávku z Harvardu uvítají lovci medúz.


Reklama

Tělo medúz tvoří z 95 procent voda, takže náležejí k těm nejvíce křehkým živočichům. Zbývajících 5 procent je ale podle všeho velmi zajímavých pro vědce řady různých oborů. Proto se badatelé snaží medúzy a podobné živočichy lovit. Jenomže ulovit a vytáhnout z moře něco tak křehkého není vůbec snadné.

Problém je v tom, že dálkově ovládané podmořské roboty a miniponorky, které vědci pro podobné účely obvykle používají, obvykle původně vyvinuli pro potřeby podmořské těžby ropy a plynu. Mají sice robotické končetiny pro odběr vzorků, ty jsou ale vhodné pro manipulace s kameny, nástroji, kabely a kusy zařízení. S medúzou si neporadí.

TIP: Jak rozšířit člověka? Nová robotická dvojruka nabízí dvě dlaně a deset prstů

Američtí odborníci na měkkou robotiku vyvinuli speciální robotickou končetinu, která dokáže ve vodě uchopovat předměty nesmírně jemně. Používá k tomu hydraulický tlak, s jehož pomocí končetina pohybuje prsty, připomínajícími stužkovité italské těstoviny fettuccine. S těmito prsty končetina uchopí medúzu jemně a zároveň pevně, takže by bylo možné ji vytáhnout z oceánu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907