Speciální robotická ruka pomůže lovcům křehkých mořských stvoření

30.08.2019 - Stanislav Mihulka



Tělo medúz tvoří z 95 procent voda, takže náležejí k těm nejvíce křehkým živočichům. Zbývajících 5 procent je ale podle všeho velmi zajímavých pro vědce řady různých oborů. Proto se badatelé snaží medúzy a podobné živočichy lovit. Jenomže ulovit a vytáhnout z moře něco tak křehkého není vůbec snadné.

Problém je v tom, že dálkově ovládané podmořské roboty a miniponorky, které vědci pro podobné účely obvykle používají, obvykle původně vyvinuli pro potřeby podmořské těžby ropy a plynu. Mají sice robotické končetiny pro odběr vzorků, ty jsou ale vhodné pro manipulace s kameny, nástroji, kabely a kusy zařízení. S medúzou si neporadí.

TIP: Jak rozšířit člověka? Nová robotická dvojruka nabízí dvě dlaně a deset prstů

Američtí odborníci na měkkou robotiku vyvinuli speciální robotickou končetinu, která dokáže ve vodě uchopovat předměty nesmírně jemně. Používá k tomu hydraulický tlak, s jehož pomocí končetina pohybuje prsty, připomínajícími stužkovité italské těstoviny fettuccine. S těmito prsty končetina uchopí medúzu jemně a zároveň pevně, takže by bylo možné ji vytáhnout z oceánu.


Další články v sekci