Speciální robotická ruka pomůže lovcům křehkých mořských stvoření

30.08.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Novou robotickou vychytávku z Harvardu uvítají lovci medúz.</p>

Novou robotickou vychytávku z Harvardu uvítají lovci medúz.


Reklama

Tělo medúz tvoří z 95 procent voda, takže náležejí k těm nejvíce křehkým živočichům. Zbývajících 5 procent je ale podle všeho velmi zajímavých pro vědce řady různých oborů. Proto se badatelé snaží medúzy a podobné živočichy lovit. Jenomže ulovit a vytáhnout z moře něco tak křehkého není vůbec snadné.

Problém je v tom, že dálkově ovládané podmořské roboty a miniponorky, které vědci pro podobné účely obvykle používají, obvykle původně vyvinuli pro potřeby podmořské těžby ropy a plynu. Mají sice robotické končetiny pro odběr vzorků, ty jsou ale vhodné pro manipulace s kameny, nástroji, kabely a kusy zařízení. S medúzou si neporadí.

TIP: Jak rozšířit člověka? Nová robotická dvojruka nabízí dvě dlaně a deset prstů

Američtí odborníci na měkkou robotiku vyvinuli speciální robotickou končetinu, která dokáže ve vodě uchopovat předměty nesmírně jemně. Používá k tomu hydraulický tlak, s jehož pomocí končetina pohybuje prsty, připomínajícími stužkovité italské těstoviny fettuccine. S těmito prsty končetina uchopí medúzu jemně a zároveň pevně, takže by bylo možné ji vytáhnout z oceánu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907