Spojené státy se možná stále třesou po masivních zemětřeseních z 19. století

Ničivá zemětřesení z let 1811 a 1812 v New Madridu a z roku 1886 v Charlestonu by podle vědců mohla rozkmitávat přístroje seizmologů i po více než 100 letech

21.11.2023 - Stanislav MihulkaV letech 1811 a 1812 zasáhla oblast u městečka New Madrid na jihovýchodě dnešního státu Missouri, které v té době ještě nebylo součástí Spojených států amerických, série čtyř silných zemětřesení o magnitudu 7,2 až 8. V roce 1886, tedy zhruba o 70 let později, postihlo přístavní město Charleston v Jižní Karolíně překvapivé zemětřesení s magnitudem 6,7 až 7,3. V obou případech přitom šlo o seizmicky klidné oblasti, které se nacházejí daleko od okraje Severoamerické tektonické desky.

Yuxuan Chen z Wu-chanské univerzity a Mian Liu z Missourské univerzity použili novou statistickou metodu a zpracovali otřesy, které se v USA odehrály od uvedených zemětřesení do současnosti. Podle obou geovědců jsou přinejmenším některé otřesy vlastně stále ještě dozvuky ničivých zemětřesení 19. století. Výsledky svých analýz badatelé zveřejnili počátkem listopadu v odborném časopisu Journal of Geophysical Research: Solid Earth.

Déle než století dotřesů

Badatelé jsou přesvědčeni, že asi 23 až 30 procent seizmických otřesů, k nimž došlo mezi lety 1980 a 2016 v širokém okolí New Madridu, odpovídá dotřesům po silných zemětřeseních v letech 1811 a 1812. V případě Charlestonu jde dokonce až o 72 procent otřesů, které se v okolí tohoto města odehrály od ničivého zemětřesení v roce 1886.

Tento výzkum je součástí dlouhodobého sporu o podstatu otřesů ve východní části Spojených států, která by měla být seizmicky velmi klidná. Výsledky nové studie podporují teorii, podle které mohou být moderní otřesy ozvěnou zemětřesení z 19. století. Stále ale jde o kontroverzní hypotézu, se kterou ne všichni odborníci souhlasí. Podle Susan Houghové, geofyzičky z USGS (která se na studii nepodílela) mohou otřesy představovat seizmickou aktivitu nejasného původu, k níž občas dochází i v seizmicky klidných oblastech.

TIP: Jih zlomu San Andreas dlouho nepostihlo silné zemětřesení: Je čas se začít bát?

Autoři studie se zabývali ještě třetím historickým zemětřesením, které se odehrálo v roce 1663 v oblasti Charlevoix v dnešním jižním Quebeku na jihu Kanady. Jeho intenzitu odborníci odhadují na magnitudo 7,3 až 7,9. V tomto případě se ale spojitost s dřívějšími otřesy vědcům spojit nepodařilo.


Další články v sekci