Společnost Moon Express získala povolení k přistání na Měsíci

09.08.2016 - Stanislav Mihulka

Je to oficiální. Soukromá společnost Moon Express má jako první na světě potvrzení pro přistání na Měsíci


Reklama

Pro milovníky průzkum Sluneční soustavy je to jistě skvělá zpráva. Americká soukromá společnost Moon Express získala jako první v historii povolení k přistání na Měsíci. Rádi by to zvládli už v roce 2017.

Moon Express plánuje poslat na Měsíc malého robota MX-1E. Společnost už uzavřela smlouvu o vynesení modulu k Měsíci se společností Rocket Lab, až doposud ale pro Moon Express bylo zásadní překážkou povolení k přistání na Měsíci.

Americké úřady teď ale učinily historické rozhodnutí a povolily této soukromé společnosti letět za oběžnou dráhu Země k Měsíci a pak tam i přistát, pokud se jim to podaří. Povolení udělila americká Federální letecká správa (FAA), prostřednictvím svého Úřadu pro komerční vesmírnou přepravu.

Google Lunar X Prize

Vesmír oficiálně nikomu nepatří. Podle mezinárodní Kosmické smlouvy (anglicky Outer Space Treaty) ale veškeré soukromé subjekty, které chtějí ve vesmíru cokoliv dělat, k tomu potřebují povolení své vlády. A týká se to i Měsíce.

TIP: Americké úřady se chystají schválit první soukromou misi k Měsíci

Společnost Moon Express nepřipravuje let na Měsíc jen tak pro ukrácení dlouhé chvíle. S dalšími 15 soukromými společnostmi se účastní soutěže Google Lunar X Prize a momentálně se drží na špici. Pokud se jim povede jako prvním přistát na Měsíci, ujet tam 500 metrů a odeslat na Zemi fotky a video ve vysokém rozlišení, tak získají 1. cenu ve výši 20 milionů dolarů (téměř 500 milionů Kč).

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Moon Express

  • Zdroj fotografií: Moon Express

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Gotický hrad Corvinesti pocházející ze 14. století postavený na starém římském opevnění je jednou z nejpůsobivějších pevností ve východní Evropě.

Cestování

Podle prvních výsledků má časově omezené stravování příznivý vliv na zdraví.

Věda

Československá redakce měla kolem sta zaměstnanců 

Historie

Snímek místa dopadu Vikramu

Vesmír

Pižmoň severní s kopcem Snøhetta v pozadí

Příroda

Proplouvající torpédoborec HMS Cardiff  přitáhl zájem argentinských sabotérů

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907