Srážka dvojice černých děr v továrně na supernovy

02.11.2016 - Martin Reichman

Arp 299 -<p>Snímek s vysokým rozlišením ve viditelném světle pořídil Hubble. Rentgenová záře je výsledkem pozorování družice NuSTAR.</p>
Arp 299 -

Snímek s vysokým rozlišením ve viditelném světle pořídil Hubble. Rentgenová záře je výsledkem pozorování družice NuSTAR.


Reklama

V rozpínajícím se vesmíru jsou vzájemné kolize mezi galaxiemi poměrně běžné. Příkladem je dvojice galaxií, po miliony let zaklesnutých do gravitačního zápasu, souhrnně označovaná jako Arp 299. Dvojjediná galaxie se nachází v souhvězdí Velké medvědice a je považovaná za jednu z největších továren na supernovy. Astronomové jich v jejím centru napočítali hned osm. Kromě supernov jsou v centrech obou galaxií i dvě černé díry. Astronomové na ně namířili dalekohledy na družicích NASA NuSTAR a Chandra, aby rozklíčovali, jak takový souboj monster vypadá.

Z dat družice NuSTAR vyplývá, že zatímco černá díra v centru pravé galaxie aktivně vstřebává vesmírný plyn a produkuje vysoce energetické záření, supermasivní černá díra její kolegyně je v jakémsi spícím režimu. Za pár miliard let ale zřejmě zůstane jen jedna kompozitní galaxie a také jen jedna centrální superhmotná černá díra.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech, GSFC, Hubble, NuSTAR

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907