Srážka dvojice černých děr v továrně na supernovy

02.11.2016 - Martin Reichman

Arp 299 -<p>Snímek s vysokým rozlišením ve viditelném světle pořídil Hubble. Rentgenová záře je výsledkem pozorování družice NuSTAR.</p>
Arp 299 -

Snímek s vysokým rozlišením ve viditelném světle pořídil Hubble. Rentgenová záře je výsledkem pozorování družice NuSTAR.


Reklama

V rozpínajícím se vesmíru jsou vzájemné kolize mezi galaxiemi poměrně běžné. Příkladem je dvojice galaxií, po miliony let zaklesnutých do gravitačního zápasu, souhrnně označovaná jako Arp 299. Dvojjediná galaxie se nachází v souhvězdí Velké medvědice a je považovaná za jednu z největších továren na supernovy. Astronomové jich v jejím centru napočítali hned osm. Kromě supernov jsou v centrech obou galaxií i dvě černé díry. Astronomové na ně namířili dalekohledy na družicích NASA NuSTAR a Chandra, aby rozklíčovali, jak takový souboj monster vypadá.

Z dat družice NuSTAR vyplývá, že zatímco černá díra v centru pravé galaxie aktivně vstřebává vesmírný plyn a produkuje vysoce energetické záření, supermasivní černá díra její kolegyně je v jakémsi spícím režimu. Za pár miliard let ale zřejmě zůstane jen jedna kompozitní galaxie a také jen jedna centrální superhmotná černá díra.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech, GSFC, Hubble, NuSTARDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907