Stačí týden a nezdravá strava rozklíží paměť i sebekontrolu

21.02.2020 - Stanislav Mihulka

Hamburgery a vafle dovedou „hacknout“ mozek strávníka, který pak má potřebu jíst více nezdravých dobrot

<p>Hranolky a hamburgery na duševní kondici nepřidají.</p>

Hranolky a hamburgery na duševní kondici nepřidají.


Reklama

Dobroty rychlého občerstvení nejsou právě zárukou zdravého životního stylu. Ale nejde jenom o kila navíc a cholesterol v cévách. Jak ukazuje nová studie australských odborníků, když někdo zahájí striktně „nezdravou dietu“ a začne se ve velkém živit vaflemi, hamburgery a sladkými cereáliemi, za pouhý týden se to projeví na jeho mozku.

Vědci se kvůli tomuto experimentu domluvili se 110 zdravými dobrovolníky mezi 20 a 30 lety. Polovina z nich se stravovala běžným vyváženým jídlem, zatímco druhá půlka přešla na intenzivní „západní“ nezdravou stravu. Badatelé pak podrobně sledovali jejich duševní kondici pomocí několika každodenních testů.

Ukázalo se, že „nezdravá dieta“ nenápadně, ale velmi rychle zasáhne fungování mozku, především v oblasti zvané hipokampus. Není náhodou, že právě v této oblasti sídlí ovládání chuti k jídlu, a řada dalších významných funkcí, jako je například tvorba paměti.

TIP: Chcete zhubnout? Vydatné snídaně jsou podle australských vědců mýtus

Zdá se, že lidé, kteří se živí nezdravou stravou, rychle ztrácejí potřebnou sebekontrolu v jídle a mají větší chuť na další nezdravé pokrmy, i když jsou už sytí. Dobrou zprávou je, že tento efekt není nezvratný. Když se dobrovolníci vrátili ke své běžné stravě, funkce hipokampu se jim rovněž pohotově navrátila do normálu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Bubliny metanu v jezeře Big Trail Lake. (foto: NASA, Sofie BatesCC BY-SA 4.0)

Věda
Historie

Magellanova mračna jsou trpasličí galaxie, které věrně provázejí Mléčnou dráhu po dlouhé miliardy let. (foto: ESO, J. C. MuñozCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Na mnoha snímcích Duhové hory můžete vidět nereálné barvy, které jsou výsledkem masivní barevné saturace. Tato fotografie je jen mírně upravený záběr pořízený za hezkého počasí. (foto: Shutterstock)

Příroda

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907