Na Sibiři se objevily nové krátery po velkých podzemních explozích metanu

10.07.2017 - Stanislav Mihulka

Planeta se otepluje, permafrost taje a z rozmrzlé půdy bublá metan, který občas pořádně bouchne

Kráter po explozi metanu -<p>Na Sibiři neustávají výbuchy unikajícího metanu</p>
Kráter po explozi metanu -

Na Sibiři neustávají výbuchy unikajícího metanu


Reklama

Na Sibiři stále uniká metan. Po nějaké době dal tento silný skleníkový plyn o sobě zase vědět novými explozemi. Lidé tam v nedávné době objevili dva nové velké krátery.

Pastevci sobů na dálném severu Sibiře se před pár dny stali svědky mohutné exploze doprovázené plameny a sloupem kouře. Senzory seizmologů v této oblasti ve stejnou dobu zaznamenaly otřesy země. Vědci pak na místě exploze objevili nově vzniklý kráter.

TIP: Na Sibiři objevili další záhadné krátery. Vědci volají po okamžitém průzkumu

O několik dní dříve byl objeven jiný doposud neznámý kráter v Ťumeňské oblasti. Exploze metanu na řídce osídlené Sibiři zatím nenapáchaly velké škody, místní úřady se ale obávají, že s pokračujícím oteplováním planety a roztáváním věčně zmrzlého permafrostu budou podobné události stále častější. Podle portálu Siberian Times existuje jen na poloostrovech Jamal a Gydan okolo 7 000 podzemních zásobníků plynu, které mohou v důsledku tání permafrostu kdykoliv explodovat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Sciecne

  • Zdroj fotografií: Itar-Tass/Zuma

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907