Staleté lávové jeskyně na Havaji jsou plné mikrobiální temné hmoty

25.07.2022 - Stanislav Mihulka

V utuhlé lávě na Havajských ostrovech jsou jeskyně, tunely i další útvary. Jak se ukazuje, oplývají překvapivě pestrým bakteriálním životem

<p>Lávová jeskyně na Havaji, se spoustou prorůstajících kořenů. <em>(foto: Kenneth Ingham, CC BY 4.0)</em></p>

Lávová jeskyně na Havaji, se spoustou prorůstajících kořenů. (foto: Kenneth Ingham, CC BY 4.0)


Reklama

Havajské ostrovy se zrodily ze sopek a stále jsou velmi vulkanicky aktivní. Je tam mnoho míst pokrytých lávou, která teď žijí vlastním životem. V utuhlé lávě se objevují živočichové i rostliny, společně se spoustou mikroorganismů. Život proniká i do pozoruhodných jeskynních prostor a tunelů, které se v lávě objevují.

Rebecca Prescottová z Johnsonova vesmírného střediska NASA a Havajské univerzity společně s dalšími kolegy prozkoumala biodiverzitu bakterií v prostředí havajských lávových jeskyní tunelů a také fumarol. Odebrali celkem 70 vzorků z mladších lávových prostor, které vznikly asi před 400 lety, i z o něco starších útvarů, pocházejících z doby před 500 až 800 lety.

Pestrý bakteriální život v lávě

Z odebraných vzorků pak následně extrahovali RNA, kterou přečetli, aby získali představu o zastoupení různých typů bakterií ve studovaných lávových útvarech. Z výsledků analýz vyplynulo, že lávové jeskyně a tunely na Havaji mají až překvapivě bohatou mikrobiální diverzitu.

TIP: Vědci objevili v jeskyni prastaré mikroby: Probudili je k životu a zkoumali jejich DNA

Vědci narazili na řadu bakterií, které nejsou příliš prozkoumané. V některých případech známe vlastně jen jejich genom a místo, kde jsme je našli. Takovým bakteriím se přezdívá „mikrobiální temná hmota (anglicky microbial dark matter). Pro tým Prescottové je tento výzkum důležitý nejen kvůli mikrobům samotným, ale také proto, že podobná prostředí téměř jistě nalezneme na Marsu a třeba i na dalších světech. Biotechnology zase velmi zajímá, jak bakterie postupně přemění starou lávu na úrodnou půdu. Takové dovednosti by se nám mohly v budoucnu určitě hodit.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907