Staré mozky tvoří nové buňky ve stejném počtu, jako ty mladé

09.04.2018 - Stanislav Mihulka

Mozky seniorů stále vytvářejí nové buňky. Slábne ale jejich schopnost tvořit propojení a nové cévy pro zásobování krví

<p>Neuron ve tkáňové kultuře</p>

Neuron ve tkáňové kultuře


Reklama

Lidé většinou připisují schopnost tvořit nové buňky, nová nervová spojení a vysoký výkon mladým mozkům. Lidský mozek ostatně krátce po narození obsahuje asi 86 miliard mozkových buněk, neuronů, což je asi čtvrtina hvězd v Mléčné dráze. 

Vědci Kolumbijské univerzity nedávno prozkoumali mozky 28 čerstvě zemřelých mužů a žen ve věku 14 až 79 let, kteří netrpěli žádnou chorobou mozku. Zaměřili se přitom na oblast hipokampu, citlivé struktury, která hraje klíčovou roli ve fungování paměti a zároveň je náchylná na poškození.

TIP: Jako kouzlo: Lidská pupečníková krev omladila mozky starých myší

Výsledky výzkumu překvapivě ukazují, že mozky zdravých seniorů vytvoří zcela srovnatelný počet nových mozkových buněk, jako mozek teenagerů

Stejně tak se ukázalo, že hipokampus zůstává během života zhruba stejně velký. Co ale během života slábne, je schopnost mozku vytvářet nová nervová spojení a také nové krevní cévy, které vyživují mozkové buňky.

  • Zdroj textu:

    Cell Press

  • Zdroj fotografií: Gerry Shaw / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907