Staré mozky tvoří nové buňky ve stejném počtu, jako ty mladé

09.04.2018 - Stanislav Mihulka

Mozky seniorů stále vytvářejí nové buňky. Slábne ale jejich schopnost tvořit propojení a nové cévy pro zásobování krví

<p>Neuron ve tkáňové kultuře</p>

Neuron ve tkáňové kultuře


Reklama

Lidé většinou připisují schopnost tvořit nové buňky, nová nervová spojení a vysoký výkon mladým mozkům. Lidský mozek ostatně krátce po narození obsahuje asi 86 miliard mozkových buněk, neuronů, což je asi čtvrtina hvězd v Mléčné dráze. 

Vědci Kolumbijské univerzity nedávno prozkoumali mozky 28 čerstvě zemřelých mužů a žen ve věku 14 až 79 let, kteří netrpěli žádnou chorobou mozku. Zaměřili se přitom na oblast hipokampu, citlivé struktury, která hraje klíčovou roli ve fungování paměti a zároveň je náchylná na poškození.

TIP: Jako kouzlo: Lidská pupečníková krev omladila mozky starých myší

Výsledky výzkumu překvapivě ukazují, že mozky zdravých seniorů vytvoří zcela srovnatelný počet nových mozkových buněk, jako mozek teenagerů

Stejně tak se ukázalo, že hipokampus zůstává během života zhruba stejně velký. Co ale během života slábne, je schopnost mozku vytvářet nová nervová spojení a také nové krevní cévy, které vyživují mozkové buňky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Cell Press

  • Zdroj fotografií: Gerry Shaw / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907