Startup bluShift Aerospace vypustil první komerční raketu na biopalivo

03.02.2021 - Stanislav Mihulka

Prototyp suborbitální rakety Stardust 1.0 na pevné biopalivo má za sebou první úspěšný start

<p>Start rakety Stardust 1.0, v neděli 31. ledna 2021</p>

Start rakety Stardust 1.0, v neděli 31. ledna 2021


Reklama

Ve městě Brunswick v americkém státě Maine sídlí startup kosmických technologií bluShift Aerospace. Poslední lednový den zde dosáhli významného úspěchu, když jako první na světě vypustili raketu, která je poháněná biopalivem. Raketa letěla podle plánu zhruba do kilometrové výšky, i tak jde ale pro společnost, která se chce prosadit na trhu s vynášením malých satelitů do vesmíru, důležitý milník.

Šlo o prototyp suborbitální rakety Stardust 1.0. Raketa měří 6 metrů a může nést až 8 kilogramů nákladu. Pohání ji speciálně vyvinuté pevné biopalivo. Úkolem této rakety je prověřit jednotlivé technologie a komponenty, které se v budoucnu stanou součástí větších raket na biopalivo, vynášejících na oběžnou dráhu nanosatelity.

První komerční raketa státu Maine

Start rakety, který byl raketovou premiérou pro stát Maine, se odehrál na zasněžené ploše centra Loring Commerce Center v Limestone. Samotný test se neobešel úplně bez komplikací – během startu mrzlo a odpálení rakety předcházelo několik neúspěšných pokusů. Samotný start a let rakety do výšky zhruba 1 220 metrů ale proběhly přesně podle plánu. Raketa rovněž elegantně přistála na padáku, přesně tam, kde bylo plánováno.

TIP: Další zájemce o suborbitální lety: Exos Aerospace připravují první start

Společnost bluShift Aerospace teď připravuje dvě větší suborbitální rakety, Stardust 2.0 a Starless Rogue. Tyto rakety by měly zákazníkům nabídnout až 6 minut stavu beztíže, přičemž by jejich start měl stát do 300 tisíc dolarů (přes 6,4 milionu korun). Výhledově plánují orbitální raketu se slavným jménem Red Dwarf, který by měla vynášet na oběžnou dráhu až 30 kilogramů nákladu v ceně kolem 60 tisíc dolarů za kilogram (asi 1,3 milionu korun).

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: bluShift Aerospace

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Finští vojáci očekávají sovětský útok v krytu na linii VT, červen 1944.

Válka
Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907