Stateční muži pod palbou a s anglickým klidem: Francis Arthur Rycroft (3)

25.01.2022 - Richard Ehl

V rámci Královského obrněného sboru sloužila řada mužů, kteří si na bojišti vysloužili vysoká vyznamenání. Velká Británie přitom s podobnými oceněními nikdy neplýtvala – například Viktoriiných křížů udělila za druhé světové války pouze 182

<p>Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.</p>

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.


Reklama

Francis Arthur Rycroft (1913–1944) byl od svých šesti měsíců vychováván v sirotčinci a ve 14 letech se začal živit jako námořník. V roce 1935 jej ale zlákala kariéra u armády a vstoupil do Královského tankového sboru.

Tankista průzkumníkem

Začátek války jej zastihl jako řidiče a radistu u 6. královského tankového pluku v Egyptě. Vyznamenal se během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice: „Dne 22. července 1942 objevil nepřátelské postavení vzdálené asi 500 yardů (457 m, pozn. red.) od našich předních pozic jižně od hřebene Ruweisat. Tato pozice byla umístěna v proláklině a bránily ji protitankové kanony, kulomety, ostnatý drát a minová pole."

„Štábní seržant Rycroft vyrazil pěšky kupředu a ze vzdálenosti 300 yardů (274 m, pozn. red.) zmapoval všechna obranná zařízení. Následně osobně řídil palbu pluku na různé zjištěné cíle, zatímco stál na svém tanku. Během toho utrpěl zranění, ale okamžitě po ošetření se vrátil do akce. Celá akce vyústila ve zničení osmi německých PzKpfw III nebo PzKpfw IV a několika děl bez jakýchkoliv ztrát a umožnilo jí pohrdání tohoto důstojníka svou osobní bezpečností.“

Cesta do Evropy

Statečný voják se dočkal v prosinci 1942 povýšení na poručíka a v srpnu 1943 na kapitána. To již sloužil u 46. královského tankového pluku, v jehož řadách bojoval na Sicílii a později i v samotné Itálii. Další hvězdnou hodinku prožil 3. listopadu 1943, kdy se hned ráno po zranění velitele ocitl v čele eskadrony. Vedl svou jednotku do útoku na hřeben San Salvo a čelil přitom palbě protitankových i samohybných děl, stejně jako nepřátelských tanků.

Odpoledne vyrazili Němci do nebezpečného protiútoku, který obchvacoval pravé křídlo pluku. Rycroft měl tou dobou k dispozici už jen sedm bojeschopných tanků, ale přesunul je na kritické místo a pomohl odrazit nápor 12 nepřátelských obrněnců podporovaných pěchotou. Během dne dokázal nejen velet své eskadroně, ale také zničit dva tanky a několik dalších poškodit. Nadřízení úspěch ocenili nejen udělením Válečného kříže, ale také povýšením na majora. Francis Rycroft si však obojího příliš neužil. Již v únoru 1944 podlehl zranění.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907