Stateční muži pod palbou a s anglickým klidem: Henry Bowreman Foote (4)

01.02.2022 - Richard Ehl

V rámci Královského obrněného sboru sloužila řada mužů, kteří si na bojišti vysloužili vysoká vyznamenání. Velká Británie přitom s podobnými oceněními nikdy neplýtvala – například Viktoriiných křížů udělila za druhé světové války pouze 182

<p>Tanky Matilda operující nedaleko Tobruku, kde podplukovník Henry Bowreman Foote později padl do zajetí.</p>

Tanky Matilda operující nedaleko Tobruku, kde podplukovník Henry Bowreman Foote později padl do zajetí.


Reklama

Jedním z hrdinných tankistů bojujících za slávu britského impéria se stal i Henry Bowreman Foote (1904–1993). Vnuk slavného archeologa a geologa vstoupil do armády v roce 1925 a většinu předválečné služby strávil u obrněných jednotek v Indii.

Velel navzdory zranění

Když vypukl světový konflikt, zastával zprvu různé štábní funkce a v květnu 1941 se podílel na vítězství v rychlém tažení proti Iráku, který se postavil na stranu Osy. V následujícím roce se ujal velení 7. královského tankového pluku. V jeho čele bojoval na přelomu května a června u Gazaly, a i když bitva dopadla pro Brity katastrofálně, Foote byl oslavován.

Citace k udělení Viktoriina kříže uvádí: „Šestého června podplukovník Foote vedl svou jednotku, která se stala cílem velmi silné dělostřelecké palby, zatímco dotírala na početnějšího nepřítele. Když přesedal ze svého vyřazeného tanku do jiného stroje, byl zasažen do krku. Navzdory tomu pokračoval ve vedení svého útvaru z exponované pozice mimo tank."

Když tank není potřeba

Statečným činům však zdaleka nebyl konec: „Třináctého června, když dostal rozkaz zadržet nepřátelské tanky, aby se mohla Gardová brigáda stáhnout z hřebene Knightsbridge, a když byly první vlny našich tanků zničeny, podplukovník Foote reorganizoval zbylé obrněnce, šel pěšky od jednoho tanku k druhému a povzbuzoval osádky pod intenzivní dělostřeleckou a protitankovou palbou.

Protože bylo životně důležité, aby jeho jednotka neztratila terén, podplukovník Foote nasedl do tanku a pohyboval se před ostatními stroji tak, aby jej vlastní osádky dobře viděly, jak velel vysunutý z věže. Jeho stroj utrpěl těžká poškození dělostřeleckou palbou a všechny jeho zbraně byly vyřazeny. Díky jeho velkolepému příkladu se podařilo udržet koridor otevřený a brigáda mohla projít.“

Válka pro něj skončila

Footovu jednotku velitelství 8. armády krátce poté určilo jako součást posádky Tobruku, ale tentokrát se Spojencům nepodařilo navázat na úspěšnou obranu přístavu z předcházejících měsíců. Když posádka kapitulovala, podplukovník se pokusil uniknout, ale zlomil si obě nohy a padl do zajetí. V roce 1943 se mu podařilo Italům utéct a dostal se do Švýcarska, kde byl následně internován.

Následujícího roku se však podařilo prosadit jeho propuštění a Foote se opět stal štábním důstojníkem. Sloužil až do roku 1958 (mimo jiné též velel 11. obrněné divizi), dotáhl to na generálmajora a poté působil jako správce Tankového muzea v Bovingtonu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907