Stejná tvář po staletí: Jezuitský komplex a misie v Córdobě

01.10.2020 - Nikol Patíková

V argentinské Córdobě najdete unikátní jezuitský komplex: Tvoří jej chrám, univerzita i střední škola, koleje a obytné budovy. Světská i církevní architektura ilustruje výjimečný náboženský, společenský, ekonomický a kulturní systém, který jezuité v provincii budovali dlouhých 150 let

<p>Nádvoří univerzity v Córdobě stále dokládá někdejší vliv jezuitů na vzdělání, náboženství i kulturu.</p>

Nádvoří univerzity v Córdobě stále dokládá někdejší vliv jezuitů na vzdělání, náboženství i kulturu.


Reklama

Řád v místě působil až do roku 1767, než jej král Karel III. vypověděl jak ze Španělska, tak z jeho kolonií. Předtím však jezuité dokázali vybudovat popsaný komplex v samotném srdci města Córdoba, ve stejnojmenné argentinské provincii. Během 17. a 18. století vyrostlo v okruhu osmdesáti kilometrů rovněž pět misií, zahrnujících církevní i světské stavby. 

Mezi dvěma světy

Zásluhou řádu se v místě během let propojovala kultura Evropy a původních obyvatel. Jezuité se také zasloužili o významný rozvoj technologií, jež opírali o lokální lidské i materiální zdroje s využitím znalostí nejen svých, ale právě místních. Výsledkem se stalo architektonické, technologické a umělecké vyjádření odrážející směry jako manýrismus či baroko – ovšem přizpůsobené Jižní Americe.

TIP: Antická inspirace: Monticello a Univerzita ve Virginii

Přímo ve městě přitom fungovalo „evropské rozložení“, jinými slovy se klášter s hlavním chrámem, univerzita, obytné budovy a koleje nacházely v jeho různých lokalitách. Naopak v nově vzniklých venkovských misiích se svatostánek s obytnou částí i místem k obchodování spojily v jeden celek fungující dohromady.

Stejná tvář po staletí

Budovy komplexu si dodnes uchovaly původní tvář, co se týká vzhledu, materiálu či prostorových dispozic. Od roku 1938 se areál těší ochraně coby národní památka, přičemž některé budovy spadají do vlastnictví státu, zatímco jiné patří církvi či soukromým osobám. Na počátku 21. století se potom celek dostal i na prestižní seznam UNESCO, pod oficiálním názvem Jezuitský komplex a misie v Córdobě. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Moderní tiskárna bankovek, které svým pojetím dosáhly vysoké úrovně, začala v Praze fungovat od roku 1928. Ražba nových mincí začala roku 1921.

Historie

Oční protézy se dělají ze skla či akrylu, ale v budoucnu zřejmě budou vznikat na 3D tiskárnách.

Zajímavosti
Revue

Snímek z kosmologické simulace objektu označovaného jako Lyman-alpha blob zachycuje rozložení plynu uvnitř hala tvořeného temnou hmotou. V nitru systému se nacházejí dvě galaxie s prudkým vývojem nových hvězd, obklopené horkým plynem a mnoha menšími satelitními ostrovy

Vesmír

Veřejnosti nepřístupné části jeskyně Prometheus mají bohatou výzdobu.

Příroda

Vlaky projíždějící Chicagem po typických estakádách jste mohli vidět v mnoha filmech. | zdroj: Wikipedia (autor neznámý CC BY 2.5)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907