Stejná tvář po staletí: Jezuitský komplex a misie v Córdobě

01.10.2020 - Nikol Patíková

V argentinské Córdobě najdete unikátní jezuitský komplex: Tvoří jej chrám, univerzita i střední škola, koleje a obytné budovy. Světská i církevní architektura ilustruje výjimečný náboženský, společenský, ekonomický a kulturní systém, který jezuité v provincii budovali dlouhých 150 let

<p>Nádvoří univerzity v Córdobě stále dokládá někdejší vliv jezuitů na vzdělání, náboženství i kulturu.</p>

Nádvoří univerzity v Córdobě stále dokládá někdejší vliv jezuitů na vzdělání, náboženství i kulturu.


Reklama

Řád v místě působil až do roku 1767, než jej král Karel III. vypověděl jak ze Španělska, tak z jeho kolonií. Předtím však jezuité dokázali vybudovat popsaný komplex v samotném srdci města Córdoba, ve stejnojmenné argentinské provincii. Během 17. a 18. století vyrostlo v okruhu osmdesáti kilometrů rovněž pět misií, zahrnujících církevní i světské stavby. 

Mezi dvěma světy

Zásluhou řádu se v místě během let propojovala kultura Evropy a původních obyvatel. Jezuité se také zasloužili o významný rozvoj technologií, jež opírali o lokální lidské i materiální zdroje s využitím znalostí nejen svých, ale právě místních. Výsledkem se stalo architektonické, technologické a umělecké vyjádření odrážející směry jako manýrismus či baroko – ovšem přizpůsobené Jižní Americe.

TIP: Antická inspirace: Monticello a Univerzita ve Virginii

Přímo ve městě přitom fungovalo „evropské rozložení“, jinými slovy se klášter s hlavním chrámem, univerzita, obytné budovy a koleje nacházely v jeho různých lokalitách. Naopak v nově vzniklých venkovských misiích se svatostánek s obytnou částí i místem k obchodování spojily v jeden celek fungující dohromady.

Stejná tvář po staletí

Budovy komplexu si dodnes uchovaly původní tvář, co se týká vzhledu, materiálu či prostorových dispozic. Od roku 1938 se areál těší ochraně coby národní památka, přičemž některé budovy spadají do vlastnictví státu, zatímco jiné patří církvi či soukromým osobám. Na počátku 21. století se potom celek dostal i na prestižní seznam UNESCO, pod oficiálním názvem Jezuitský komplex a misie v Córdobě. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dědictví v podobě ručně malovaných krabiček, truhliček či talířků, které pod rukama zručných umělců vznikají, si místní předávají už od konce 18. století.

Zajímavosti

Šikovné medicínské mikroboty pohání při průchodu lidským tělem rotující vnější magnetické pole. Ve výřezu mikrobot na jednocentové minci.

Věda

Dole snímek Arsia Mons, v horní části zhroucená část padesátimetrového lávového tunelu na úbočí Arsia Mons, zachycený kamerou HiRISE

Vesmír

Alexandr Veliký si získal oddanost vojáků svým kouzlem osobnosti.

Zajímavosti

Bitva u Stalingradu skončila německou potupnou porážkou a zajetím několika desítek tisíc mužů.

Válka

Červené a oranžové podzimní zbarvení nasvědčuje tomu, že v listech je obsaženo větší množství antokyanů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907