Stíhač tanků Jadgtiger: Nejtěžší obrněné vozidlo v boji

18.11.2016 - Lukáš Visingr

Nejtěžším německým stíhačem tanků a vlastně i nejtěžším obrněným vozidlem, které opravdu zasáhlo do boje, se stal gigantický Jagdtiger

Jagtiger -<p>Nejtěžší německý stíhač tanků měl tak silné pancéřování, že ho prakticky nebylo možné prorazit ani z nulové vzdálenosti</p>
Jagtiger -

Nejtěžší německý stíhač tanků měl tak silné pancéřování, že ho prakticky nebylo možné prorazit ani z nulové vzdálenosti


Reklama

Základ Jadgtigera tvořil podvozek těžkého tanku Tiger II (zvaného též Königstiger), na který byla umístěna mohutná pevná nástavba, jež nesla pancíř a dělo skutečně mimořádných parametrů. Maketa byla předvedena v říjnu 1943, v únoru 1944 dva prototypy prošly zkouškami a v létě se rozběhla sériová výroba. Nejprve se používala šasi od firmy Porsche, ale posléze se přešlo na výrobky Henschel.

Původní označení vozidla znělo Panzerjäger Tiger, později se však změnilo na známější Jagdtiger. Dle různých zdrojů předaly zbrojovky 77 až 88 sériových vozidel. Jagdtiger disponoval ohromným 128mm protitankovým dělem, zpočátku typu PaK 44, později PaK 80, které disponovalo zásobou asi 40 nábojů. Šlo o zcela výjimečnou zbraň, která dokázala průbojnými granáty na vzdálenost 4 000 m zlikvidovat všechny spojenecké střední obrněnce a na dálku 1 500 m dokázala ničit i všechny stroje těžké.

Jagdtiger

 • Osádka: 6 mužů
 • Hmotnost: 72 t
 • Délka: 10,65 m
 • Šířka: 3,6 m
 • Výška: 2,8 m
 • Panéřování: do 250 mm
 • Pohonn jednotka: benzínový Maybach HL 230
 • Výkon motoru: 522 kW
 • Max. rychlost: 34 km/h
 • Dojezd: 120 km
 • Hlavní výzbroj: 128mm PaK 44
 • Vedlejší výzbroj: 2 × 7,92mm MG 34 

Pro protitankové zbraně Spojenců naopak Jagdtiger představoval extrémně obtížný cíl, neboť jeho čelní pancíř měl sílu 250 mm. Tehdy fakticky neexistovala zbraň, která by takové pancéřování dokázala probít, a to dokonce ani z nulové vzdálenosti. Naštěstí pro Spojence měl ale zdánlivě nezastavitelný Jagdtiger spoustu nedostatků. Byl velice pomalý, měl extrémně krátký dojezd a nepatřil mezi nejspolehlivější obrněnce.

Přímo v boji tak bylo zničeno jen okolo dvaceti Jagdtigerů, většinu vyřadily poruchy nebo prostě fakt, že jim došel benzín. Jagdtiger byl na to, aby „stíhal tanky“, zjevně příliš pomalý a neohrabaný, jako obranná zbraň však mohl způsobit značné problémy. Část Jagdtigerů vyrobených na konci války nesla kanóny ráže 88 mm. Coby náhrada byly navrženy obrněnce na bázi tanků řady E, které měly mít ještě mohutnější děla (ráže až 170 mm), ale ty již zůstaly pouze na papíře.

 • Zdroj textu:

  Válka REVUE SPECIÁL Svět tanků

 • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud někdo nežije právě zdravě, neměl by zanedbávat přísun vitamínů obsažených v ovoci.

Věda

Geysir se stal prvním přírodním úkazem svého druhu, o němž se dozvěděli učenci starého kontinentu.

Cestování
Zajímavosti

Král Eduard VII.  se svou ženou královnou Alexandrou Dánskou.

Historie

Člunozobec africký na jezeře Albert v Ugandě.

Příroda

Sejdeme se na fotbale 

událost: Rose Parade, USA

Pravidelná novoroční oslava Rose Parade se v kalifornské Pasadeně odehrává již od roku 1890. Na alegorické vozy zdobené květinami dnes přiláká i stovky tisíc přihlížejících, z nichž část se odpoledne přesune na nedaleký stadion, aby sledovala tradiční univerzitní zápas v americkém fotbale.  

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907