Strasti rodinného života: Novopečeným otcům se patrně zmenšuje mozek

14.09.2022 - Stanislav Mihulka

Několik vědeckých studií potvrdilo, že ženám se po porodu mění mozek. Nyní se neurovědci zaměřili na mozky novopečených otců…

<p>Jak ukázal nedávný výzkum, narození dítěte ovlivňuje mozky žen i mužů na fyzické úrovni.</p>

Jak ukázal nedávný výzkum, narození dítěte ovlivňuje mozky žen i mužů na fyzické úrovni.


Reklama

Rodičovství je ohromnou výzvou pro matky i otce. Přichází mnoho změn, které se týkají nejen povinností nebo denního rozvrhu, ale také samotných těl rodičů. Řada dřívějších studií ukázala, že mateřství může změnit strukturu mozku dotyčné ženy. Mozky otců ale doposud byly v tomto směru přehlíženy.

O nápravu se pokusil mezinárodní výzkumný tým, který vedla Magdalena Martínez-García ze španělského Zdravotního institutu Karla III. Španělského. Vědci se zaměřili na neurologické změny, ke kterým dochází v mozku čerstvých otců. Jejich výzkum publikoval odborný časopis Cerebral Cortex.

Změny v mozku otců

Neurovědci pořídili pomocí magnetické rezonance snímky mozků 40 otců, jimž se narodilo první dítě. Polovina novopečených otců pocházela ze Španělska, druhá polovina z americké Kalifornie. Snímkování se sice v drobných detailech lišilo, u všech otců ale byly k dispozici snímky jejich mozku před porodem dítěte, a pak po porodu. Jako kontrolu vědci využili dalších 17 mužů ze Španělska, tentokrát bezdětných.

Výsledky ukázaly, že změny v mozku otce jsou obecně méně výrazné než v mozku matky. Přesto je ale možné tyto změny pomocí magnetické rezonance vystopovat. Zdá se, že se v mozku otce zmenšuje například šedá hmota mozkové kůry, která se podílí na sociální inteligenci. Rovněž dochází ke zmenšování zrakových oblastí mozkové kůry. 

TIP: Dobrá zpráva: Ženám se po porodu zmenšuje mozek

Nedávná studie z roku 2020 přitom ukázala, že otcové jsou oproti bezdětným mužům zdatnější v řešení úkolů spojených s vizuální pamětí. Vizuální systém zřejmě hraje u otců zásadní roli. Pomáhá jim rozeznat jejich děti a správně reagovat ve svízelných situacích, které rodičovství přináší.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907