Středověk neskončil: Více než 40 % světové populace stále věří v čarodějnictví

01.12.2022 - Stanislav Mihulka

I ve věku vědy stále velké množství lidí věří v existenci čarodějnic a jejich schopnosti. Podle odborníků tato víra těsně souvisí s existenčními obavami lidí a slabými institucemi


Reklama

Dnešní svět se zdá být na hony vzdálený dobám, kdy čarodějnice končily na hranicích a lidé věřili báchorkám o účincích černé magie. Jak ale vyplývá z nové studie Borise Gershmana z Americké univerzity ve Washingtonu, kterou minulý týden zveřejnil recenzovaný vědecký časopis PLoS ONE, víra v čarodějnictví je ve světě stále velmi rozšířená.

Gershman získal vyjádření více než 140 tisíc lidí z celkem 95 zemí, která působivým způsobem vykreslují obrázek o víře čarodějnictví v dnešní době. Více než 43 procent všech respondentů například souhlasilo s tvrzením, že: „Někteří lidé mohou seslat kouzla či kletby, kvůli nimž se někomu stanou špatné věci.

Víra ve zlovolné síly

Výzkum zároveň ukazuje, že víra v čarodějnictví se v různých koutech světa liší. Zatímco například ve Švédsku pouze 9 % dotazovaných přiznává víru existenci v zlovolných sil, v Tunisku je to až 90 %. Víra v čarodějnictví podle Gershmana měla a stále ještě má určitou sociální funkci – v průběhu věků poskytovala lidem vysvětlení pro nejrůznější události a umožňovala jim je lépe zvládat.

Víra v čarodějnictví ve světě. (zdroj: PLoS ONE, Boris GershmanCC BY 4.0)

Z výsledků studie také vyplývá, že víra v čarodějnictví je těsně spjatá s náhlými nepříznivými událostmi, jako je například sucho nebo nezaměstnanost. Také se ukazuje, že tato víra a s ní spojené procesy směřují k utužení soudržnosti společnosti, když selhává administrativa a úřady dané země. Téma čarodějnictví je tak rozšířenější v zemích, ve kterých se ve větší míře objevují problémy se slabou vládou a institucemi.

TIP: Oficiální městský čaroděj dostal padáka: Vaz mu zlomily misogynní poznámky

Pokud jde o boj s těmito často nebezpečnými a destruktivními pověrami, je to podle Gershmana podobné jako u dezinformací – jednoduchá osvěta a vysvětlování příliš nefungují a stejně tak nefunguje ani zakazování praktik spojených s čarodějnictvím. Takové zákazy mají spíše opačný efekt, protože lidé se semknou a cítí se ještě více ohroženi. Nejlepším řešením je podle Gershmana trpělivé budování sociálních institucí, které zvyšují životní úroveň a bezpečnost obyvatel a snižují tak potřebu uchylovat se k víře v čarodějnice a čarodějnictví obecně.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907