Středověké pozůstatky z Exeteru odhalují ničivou sílu šípů schopných prostřelit i pevné brnění
O posledním korunovaném anglosaském králi Haroldovi se vypráví, že ho v rozhodujícím okamžiku bitvy u Hastings v roce 1066, zasáhl do oka normanský šíp. Jeho smrt pak přivedla na anglický trůn normanskou dynastii. Okolnosti Haraldovy smrti doposud nejsou zcela jasné. Nový výzkum britských archeologů ale ukázal, že pokud krále Anglie skutečně trefil šíp, šlo o nesmírně bolestivou smrt.
Badatelé studovali soubor středověkých kostí z 15. století, které byly objeveny při stavbě obchodního centra ve městě Exeter. V těch místech se zřejmě nacházelo pohřebiště středověkého kláštera, kde byly pochováni rytíři a další významné osobnosti. Řada těchto kostí nese stopy vážných zranění, která podle všeho způsobily šípy, vypálené z anglického dlouhého luku.
TIP: Svědectví lebek: Ve středověké Anglii bylo nejvíce násilí přímo v Londýně
Součástí výzkumu byla i lebka, jejíž majitel byl zřejmě usmrcen šípem s hrotem ve tvaru čtyřhranného bodce. Tyto šípy byly používány k prostřelování těžké zbroje a za letu rotovaly. Zásah takovým šípem přímo do oka měl zcela devastující následky. Poranění tímto šípem připomíná soudobá střelná zranění, při nichž kulka při vniknutí do těla zanechá jen malý otvor, ale při výletu vyvolá rozsáhlá poškození tkání.
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)