Střípky z bojů nad Vietnamem: Kuriózní letecké operace (3)

28.04.2019 - Marek Brzkovský

Letectvo hrálo od začátku důležitou roli. Američané bitevními útoky a bombardováním podporovali pozemní útvary a nepřítel se jim v tom snažil bránit. Přitom došlo k mnoha pozoruhodným událostem

<p><em>USS Higbee</em> byla po výbuchu severovietnamské pumy dlouho opravována</p><p> </p>

USS Higbee byla po výbuchu severovietnamské pumy dlouho opravována

 


Reklama

U transportního 919. leteckého pluku létaly mimo jiné transportní a dopravní Iljušiny Il-14. Během ofenzivy Tet v únoru 1968 jejich posádky podnikaly velmi odvážné noční zásobovací lety, při kterých shazovaly zásoby a munici bojujícím severovietnamským jednotkám. Na několika Il-14 se zkoušely i závěsníky pro čtyři pumy o hmotnosti 250 kg a tyto stroje následně fungovaly jako jakési nouzové bombardéry. 

Útoky na americké lodě

Severovietnamské velení velmi těžce neslo působení americké flotily ve svých vodách a toužilo po odvetě. K dispozici však pro bombardovací útoky měly jen (původně dopravní) Il-14, jež však kvůli nízké rychlosti a slabé odolnosti nebyly k tomuto účelu příliš vhodné. Večer 12. února 1968 odstartovalo šest těchto letounů pod vedením zkušeného Nguyena Van Banga a nabralo kurs nad moře směrem k přístavu Cua Viet. Letěly nízko, aby unikly pozornosti amerických radiolokátorů.

Už zdálky piloti Il-14 spatřili osvětlené lodě a začali prudce nabírat výšku k provedení útoku. Jako první šel na zteč Nguyen Van Bang a zasáhl dvojicí pum jednu loď, která začala hořet. Po něm se na cíl spustili i ostatní příslušníci jeho jednotky. Nguyen Van Bang kroužil kolem a zpozoroval několik dalších zásahů svých kolegů.

Za cenu 16 padlých

Stále mu však zbývaly ještě dvě 250kg pumy a domů je nést nechtěl. Vybral si velkou loď uprostřed svazu a zamířil k ní. Američtí protiletadloví dělostřelci se však již dávno probrali z šoku a spustili intenzivní palbu. Van Bangův letoun dostal zásah do křídla a to začalo hořet, přesto severovietnamský pilot odhodlaně pokračoval k cíli.

Podle svědectví posádek ostatních Il-14 svrhl své bomby přesně doprostřed americké lodě. Jeho velký a pomalý stroj však dostával další a další zásahy a oheň prý byl vidět i v pilotní kabině. Pak se odlomilo hořící křídlo a stroj se zřítil do moře, přičemž nikdo z jeho posádky nepřežil. Severovietnamci při této akci přišli celkem o tři Il-14 a na jejich palubách zahynulo 16 členů posádek.

Dvojitý zásah

Další útok na lodě proběhl roku 1972 a byl mnohem lépe připraven. V roce 1971 absolvovalo u kubánských instruktorů několik severovietnamských pilotů výcvik zaměřený na boj proti lodním cílům. Na jaře 1972 bylo vše připraveno. Čtveřice MiGů-17 vzlétla odpoledne 19. dubna a přesunula se na malé předsunuté letiště Gat v provincii Quang Binh. Útoku se měly zúčastnit pouze dva MiGy-17, které byly upraveny pro vzlet z krátké vzletové dráhy za pomoci startovacích raket.

Dvojici vybraných pilotů tvořili Nguyen Van Bay ml. a Le Xuan Di, oba náleželi k 923. stíhacímu leteckému pluku. Ve středu 19. dubna zachytila 403. radarová rota přibližně 30 km od Le Thuy skupinu amerických válečných plavidel, ale špatné počasí pozdrželo vzlet migů až do 15 hodin. Poté, co konečně přišel rozkaz k bojové misi a útoku na skupinu lodí vzdálenou méně než 20 km, vzlétl jako první Van Bay následovaný Xuanem Di.

Dokončení: Střípky z bojů nad Vietnamem: Kuriózní letecké operace (4) (vychází ve čtvrtek 2. května)

Let probíhal co možná nejníže, aby je nezachytil americký radar. Po navázání vizuálního kontaktu si každý z pilotů vybral svůj cíl a svrhl na plavidlo 250kg pumu. USS Higbee byla těžce poškozena a hořela, na zádi byla zasažena i USS Oklahoma City. Vietnamci pak přidali plyn a nízko nad vodou zmizeli. Útok na lodě náležitě propagandisticky využili a Američané museli propříště vyhradit další síly pro obranu své flotily. K dalšímu podobnému úderu však již nikdy nedošlo.

  • Zdroj textu:

    Speciál Válka Revue

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907