Syndrom krokodýlích slz: Vzácné onemocnění nutí k nekontrolovatelnému pláči

Lidský pláč je obvykle iniciován silnými emocionálními reakcemi – smutkem, bolestí či smíchem. Ve vzácných případech ale může být spouštěčem i jinak zcela neškodná činnost – například příjem potravy

07.03.2022 - Martin ReichmanSpojení „ronit krokodýlí slzy“ se dnes používá pro vyjádření falešného či povrchního smutku. Jeho historie se datuje hluboko do středověku, kdy se věřilo, že krokodýli při zabíjení a pojídání kořisti skutečně prolévají slzy. Syndrom krokodýlích slz, nebo jinak též Bogoradův syndrom, ale existuje i jako naprosto seriózní označení lidského onemocnění, týkajícího se ochrnutí části obličejového svalstva, lícního nervu, doprovázeného následným slzením.

Syndrom krokodýlích slz

Kvůli potížím s nekontrolovaným slzením se nedávno na lékaře ve Wu-chanu obrátil postarší muž. Spouštěčem pláče u něj bylo jídlo – kdykoliv muž jedl, začal silně slzet, což časem začalo negativně ovlivňovat jeho společenský život. Pan Čang se kvůli tomu začal vyhýbat nejen jídlu na veřejnosti ale i společnosti obecně.

Podle přednosty oftalmologického oddělení ve wuchanské nemocnici Čcheng Mien Čcha trpí muž v důsledku předchozího ochrnutí obličeje vzácným syndromem krokodýlích slz. Během procesu zotavování po paralýze obličeje u něj podle lékaře došlo k „přesměrování“ některých nervových vláken – v důsledku toho pak vůně jídla nebo jeho chuť aktivovaly místo slinění slznou žlázu (glandula lacrimalis) a vyvolávaly tak pláč.

TIP: Jak se rodí pláč: Je rozdíl v mužských a ženských slzách?

Léčba je v podobných případech velmi individuální. V lehčích případech si pacienti vystačí s poradenstvím, v těžších pomáhají (alespoň na čas) injekce botulotoxinu do slzné žlázy. Nejtěžší případy – jakým byl i případ pana Čanga, jsou pak řešeny pomocí chirurgické intervence.

  • Zdroj textu

    Oddity Central

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci