Syntetická molekula opraví poškozená spojení mezi nervovými buňkami

16.09.2020 - Stanislav Mihulka

Nově vyvinutá látka dokáže provizorně spojit rozpojené neurony, mezi nimiž pak může opět vzniknout ztracené spojení


Reklama

Lidský mozek a celá nervová soustava představují nesmírně složitou síť spojů mezi nervovými buňkami, neurony. Když dojde k poškození mozku nebo třeba míchy úrazem nebo nějakým onemocněním, jako je například Alzheimerova choroba, dochází ke ztrátě mnoha takových spojení. Jejich obnova a tím pádem i léčba poškození ale bývá svízelná a nepříliš úspěšná. Podobná poškození i nemoci jsou přitom dnes poměrně častá.

Mezinárodní tým specialistů vyvinul syntetickou molekulu, která podporuje obnovu ztracených spojení mezi neurony. V experimentech s buněčnými kulturami neuronů a na laboratorních myších se jim podařilo potvrdit, že molekula funguje velice dobře. Je to slibné a do budoucna by se tato látka mohla stát základem tolik potřebné léčby poškozených nervových spojení.

TIP: Úspěšná léčba: Lidské kmenové buňky pomohly paraplegickým potkanům chodit

Dotyčná molekula nese označení CPTX. Vědci ji vpíchli injekcí do mozku myší, u nichž byla předtím vyvolána Alzheimerova choroba, cereberální ataxie anebo poškození míchy. Ve všech těchto případech badatelé pozorovali obnovování poškození spojení mezi neurony. Následné testy potvrdily, že se myším v důsledku této léčby zlepšila paměť, koordinace pohybů i pohyblivost.

Molekula funguje jako „most“, který provizorně spojí rozpojené neurony. Podél tohoto mostu pak může docházet k obnově plnohodnotného spojení mezi neurony. Badatelský tým již pracuje nových verzích molekuly CPTX, které by byly ještě více stabilní a efektivní v léčbě. Jejich další výzkum rovněž ukáže, zda je možné používat látku CPTX k léčbě u lidských pacientů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Leif Eriksson objevuje Ameriku, obraz od norského malíře Hanse Dahla (1849–1937).

Zajímavosti

Arové hyacintoví vyhledávají na zemi velké palmové ořechy, které se jim tady louskají lépe než ve větvích stromů

Příroda
Věda

Kometa Čurjumov-Gerasimenko na snímku meziplanetární sondy Rosetta

Vesmír

Německá infiltrační taktika použitá během protiútoku slavila úspěch, na snímku vilémovské kulometné družstvo

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907