Syntetická molekula opraví poškozená spojení mezi nervovými buňkami

16.09.2020 - Stanislav Mihulka

Nově vyvinutá látka dokáže provizorně spojit rozpojené neurony, mezi nimiž pak může opět vzniknout ztracené spojení


Reklama

Lidský mozek a celá nervová soustava představují nesmírně složitou síť spojů mezi nervovými buňkami, neurony. Když dojde k poškození mozku nebo třeba míchy úrazem nebo nějakým onemocněním, jako je například Alzheimerova choroba, dochází ke ztrátě mnoha takových spojení. Jejich obnova a tím pádem i léčba poškození ale bývá svízelná a nepříliš úspěšná. Podobná poškození i nemoci jsou přitom dnes poměrně častá.

Mezinárodní tým specialistů vyvinul syntetickou molekulu, která podporuje obnovu ztracených spojení mezi neurony. V experimentech s buněčnými kulturami neuronů a na laboratorních myších se jim podařilo potvrdit, že molekula funguje velice dobře. Je to slibné a do budoucna by se tato látka mohla stát základem tolik potřebné léčby poškozených nervových spojení.

TIP: Úspěšná léčba: Lidské kmenové buňky pomohly paraplegickým potkanům chodit

Dotyčná molekula nese označení CPTX. Vědci ji vpíchli injekcí do mozku myší, u nichž byla předtím vyvolána Alzheimerova choroba, cereberální ataxie anebo poškození míchy. Ve všech těchto případech badatelé pozorovali obnovování poškození spojení mezi neurony. Následné testy potvrdily, že se myším v důsledku této léčby zlepšila paměť, koordinace pohybů i pohyblivost.

Molekula funguje jako „most“, který provizorně spojí rozpojené neurony. Podél tohoto mostu pak může docházet k obnově plnohodnotného spojení mezi neurony. Badatelský tým již pracuje nových verzích molekuly CPTX, které by byly ještě více stabilní a efektivní v léčbě. Jejich další výzkum rovněž ukáže, zda je možné používat látku CPTX k léčbě u lidských pacientů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Laločníci na korálovém útesu

Věda
Reklama
Historie

7335 (1989 JA) patří do tzv. Apollonovy skupiny planetek – tak se nazývají vesmírné objekty obíhající kolem Slunce, jež v periodických intervalech míjejí oběžnou dráhu Země.

Vesmír

Sloní samice se s velkou oblibou pase na vodních rostlinách. V tomto případě pod dohledem dvojice kladivoušů afrických.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907