Systém s umělou inteligencí rozpozná na poli plevel a dokáže ho zneškodnit

18.12.2021 - Stanislav Mihulka

Co kdyby existovala technologie, která by na polích automaticky rozpoznala plevel a cíleně ho zničila?


Reklama

Když zemědělci bojují s plevelem, obvykle postříkají celé pole herbicidem. Plevel ale nebývá všude. Spotřebuje se tím pádem mnohem více herbicidu, než by bylo nutné, což je drahé, a také to představuje velkou zátěž pro životní prostředí. Co kdyby ale existovala technologie, která by automaticky rozpoznala plevel a zničila ho přesným zásahem herbicidu?

Přesně tohle umí nový izraelský zemědělský systém společnosti Greeneye Technology. Mobilní systém Greeneye tvoří soustava kamer a zařízení pro postřik herbicidem s větším počtem trysek. Může být tažený traktorem nebo ho lze instalovat na speciální postřikovací stroj. Pohybuje se po poli rychlostí až 25 kilometrů v hodině, přičemž kamery pečlivě zkoumají vegetaci.

Cílená likvidace plevele

Záběry kamer vyhodnocuje umělá inteligence, která podle vyjádření Greeneye dokáže rozpoznat plevel od plodiny na poli. Jakmile systém detekuje plevelnou rostlinu, aktivuje nejbližší trysku, která zkropí herbicidem pouze dotyčnou rostlinu a bezprostřední okolí. Když není žádný plevel v dohledu, postřik neprobíhá.

TIP: Autonomní robot zlikviduje pomocí laseru 100 tisíc plevelnatých rostlin za hodinu

Podle tvůrců umí systém Greeneye ještě další zajímavé kousky. Dokáže například spočítat pěstované rostliny na poli. Určuje plevelné rostliny do úrovně druhu a identifikuje případné patogeny nebo poškození pěstovaných rostlin. Ze získaných dat umí vytvořit mapy, které vykreslí situaci a problémy na jednotlivých polích. V Izraeli se Greeneye prodává od letošního října. Příštím rokem a ve větší míře napřesrok bude dostupný i ve Spojených státech.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907