Tabbyina hvězda ze souhvězdí Labutě znovu bliká: Vědci netuší proč

23.05.2017 - Martin Reichman

Tabbyina hvězda ze souhvězdí Labutě se znovu přihlásila o pozornost. Vědci opět zaznamenali nevysvětlitelné změny v její jasnosti

KIC 8462852 -<p>Na žlutobílho trpaslíka se nyní zaměří mnoho profesionálních i amatérských teleskopů.</p>
KIC 8462852 -

Na žlutobílho trpaslíka se nyní zaměří mnoho profesionálních i amatérských teleskopů.


Reklama

Hvězda KIC 8462852 je žlutobílý trpaslík vzdálený asi 1 500 světelných let od Země. Dřívější pozorování ukázala nevysvětlitelné změny v její jasnosti. Změna jasnosti je obvykle signálem o tranzitujícím tělese – objekt, který z pohledu sondy zastíní hvězdu, sníží její jasnost. Potíž je v tom, že obvyklá změna jasnosti u tranzitujících exoplanet je několik promile či procent a celý jev je zároveň velmi pravidelný. U hvězdy KIC 8462852 ale vědci zaznamenali dva případy poklesu jasnosti o 15 a 22 %, což je zcela výjimečná hodnota.

Blikající hvězda

Nyní se tento jev podařilo zaznamenat znovu – hvězda vykázala změny v jasnosti o dvě procenta a předpokládá se, že proces bude dál pokračovat. Materiál, který absorbuje modrou a ultrafialovou složku světla, by mohl poukázat například na obří oblak plynu, který se pohybuje okolo hvězdy. Přebytek infračerveného spektra by mohl naopak přispět k hypotéze, že se kolem hvězdy pohybuje obrovský roj komet.

TIP: Záhadná hvězda KIC 8462852: Hejno komet, nebo mimozemšťané? Vědci pátrají dál

Velmi zvláštní ale je i nahodilý způsob, jakým se postupně snižuje a zase zvyšuje svit. Podle vědců to vyvrací možnost tranzitu jediného objektu a ukazuje spíše na přechod více menších objektů. Objevili se ale i spekulace, že by mohlo jít o projev mimozemské civilizace.

Ta by mohla kolem hvězdy teoreticky vystavět takzvanou Dysonovu sféru, což je hypotetická superkonstrukce obklopující hvězdu, která má umožňovat využití veškeré energie, kterou hvězda vyzařuje.

  • Zdroj textu:

    The Verge, Business Insider

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907