Tajemná asijská cibetka: „Kávomat“ v šedivém kožichu

28.10.2020 - Marek Telička

Která je údajně nejkvalitnější káva? No přece ta cibetková, odpoví mnohý „kávoznalec“! Cibetka ale pravděpodobně nikdy neviděl a dost možná ani neví, jakou přesně má v procesu „výroby“ pověstných kávových zrn úlohu…

<p>Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.</p>

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.


Reklama

Cibetka (Paradoxurus hermaphroditus), která má v českém názvosloví nepříliš libozvučné jméno oviječ skvrnitý, žije v rozsáhlé oblasti sahající od západních hranic Indie až po východní ostrovy Indonésie. O životě tohoto sympatického živočicha z čeledi cibetkovitých (Viverridae) není příliš známo. Zoologové se domnívají, že jde o spíše samotářské tvory, kteří se pohybují na stromech i po zemi a jsou nejaktivnější v průběhu noci.

Navzdory svému druhovému jméno hermaphroditus má tento druh samčí i samičí jedince, kteří se však pravděpodobně vyhledávají jen v období páření. Zhruba 2–5 kilogramů těžký a cca půl metru dlouhý (ocas měří dalšího půl metru) všežravec spořádá drobné savce i hmyz, ale zaměřuje se především na bobulovité ovoce. 

TIP: Drahá zrna z trusu cibetek: Káva pro opravdové fajnšmekry

Na svém jídelníčku má i zrnka kávy, která ovšem stráví jen částečně. Po průchodu trávicím traktem cibetek je káva zčásti fermetovaná a obsahuje méně kofeinu. Takto „upravená“ kávová zrna jsou vyhledávaná sběrači především v Indonésii a prodávají se za astronomické částky.

Vzhledem k rostoucí poptávce je stále více cibetek drženo v zajetí, aby poskytovaly svým věznitelům ceněný „hnůj“. Dosud hojný živočich by se tak kvůli údajně lahodné kávě mohl v budoucnu dostat do existenčních problémů. Zatím je ovšem na červeném seznamu IUCN řazen mezi „málo dotčené druhy“, u nichž jsou jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907