Tajemná asijská cibetka: „Kávomat“ v šedivém kožichu

28.10.2020 - Marek Telička

Která je údajně nejkvalitnější káva? No přece ta cibetková, odpoví mnohý „kávoznalec“! Cibetka ale pravděpodobně nikdy neviděl a dost možná ani neví, jakou přesně má v procesu „výroby“ pověstných kávových zrn úlohu…

<p>Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.</p>

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.


Reklama

Cibetka (Paradoxurus hermaphroditus), která má v českém názvosloví nepříliš libozvučné jméno oviječ skvrnitý, žije v rozsáhlé oblasti sahající od západních hranic Indie až po východní ostrovy Indonésie. O životě tohoto sympatického živočicha z čeledi cibetkovitých (Viverridae) není příliš známo. Zoologové se domnívají, že jde o spíše samotářské tvory, kteří se pohybují na stromech i po zemi a jsou nejaktivnější v průběhu noci.

Navzdory svému druhovému jméno hermaphroditus má tento druh samčí i samičí jedince, kteří se však pravděpodobně vyhledávají jen v období páření. Zhruba 2–5 kilogramů těžký a cca půl metru dlouhý (ocas měří dalšího půl metru) všežravec spořádá drobné savce i hmyz, ale zaměřuje se především na bobulovité ovoce. 

TIP: Drahá zrna z trusu cibetek: Káva pro opravdové fajnšmekry

Na svém jídelníčku má i zrnka kávy, která ovšem stráví jen částečně. Po průchodu trávicím traktem cibetek je káva zčásti fermetovaná a obsahuje méně kofeinu. Takto „upravená“ kávová zrna jsou vyhledávaná sběrači především v Indonésii a prodávají se za astronomické částky.

Vzhledem k rostoucí poptávce je stále více cibetek drženo v zajetí, aby poskytovaly svým věznitelům ceněný „hnůj“. Dosud hojný živočich by se tak kvůli údajně lahodné kávě mohl v budoucnu dostat do existenčních problémů. Zatím je ovšem na červeném seznamu IUCN řazen mezi „málo dotčené druhy“, u nichž jsou jen velmi malé nebo žádné obavy z vyhynutí. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907