Tajemný gravitační kráter: Za Mléčnou dráhou vědci objevili stovky nových galaxií

10.02.2016 - Martin Reichman

Australský radioteleskop odhalil stovky galaxií ukrytých v gravitačním kráteru za Mléčnou dráhou. Třetina z nich byla pozorována vůbec poprvé


Reklama

Tajemná oblast za jižní hranicí Mléčné dráhy nedává vědcům spát již od 70. let minulého století. Přezdívá se jí Velký atraktor, nebo též Velký přitahovač (Great Attractor). Jde o příznačné pojmenování -  oblast totiž funguje jako obří magnet, který přitahuje Mléčnou dráhu a tisíce dalších galaxií odhadovanou rychlostí 2 milionů kilometrů v hodině

Předpokládá se, že jde o domov mnoha milionů galaxií, podrobnějšímu průzkumu ale brání prach a plyn Mléčné dráhy. Doposud se podařilo zmapovat jen asi 9 stupňů této oblasti, nacházejících se za okrajem naší Galaxie. Hmotnost přitahovače vědci odhadují na 100 biliard (100 000 000 000 000 000) Sluncí!

Nyní se vědcům podařilo alespoň částečně poodkrýt tajemství této mimořádně zvláštní části vesmíru. Pomocí radioteleskopu se australským vědcům podařilo objevit 883 skrytých galaxií, přičemž jedna třetina z nich byla pozorována vůbec poprvé.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Astronomical Journal

  • Zdroj fotografií: ICRAR

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907