Tající Aljaška: Nedávno vzniklá jezera jsou plná metanu

03.10.2022 - Stanislav Mihulka

Permafrost na Aljašce taje a vznikají zde mělká jezera plná metanu

<p>Bubliny metanu v jezeře Big Trail Lake. <em>(foto: NASA, Sofie Bates, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Bubliny metanu v jezeře Big Trail Lake. (foto: NASA, Sofie Bates, CC BY-SA 4.0)


Reklama

V polárních oblastech taje permafrost. Kvůli stoupajícím teplotám, a také častějším lesním požárům, se v permafrostu objevuje stále více nových mělkých jezer, kterým se říká termokrasová. Děje se to i na Aljašce, kde se na ně zaměřil projekt americké vesmírné agentury NASA Arctic Boreal Vulnerability Experiment (ABoVE).

Termokrasová jezera vznikají táním permafrostu. Při něm dochází k zhroucení povrchu půdy a jeho poklesu o několik metrů. Vzniklý prostor vyplní voda a spolu s ní i bakterie, které se ihned pustí do rozkládání biomasy, kdysi zamrazené do permafrostu. „Při rozkládání biomasy bakteriemi vzniká spousta metanu,upozorňuje Walter Anthony z projektu ABoVE.

Metanová jezera

Na Aljašce se nachází velké množství jezer, většina z nich je ale stará tisíce let a metanu v nich už mnoho nezbylo. V poslední době se zde ale objevují nová jezera, jako je jezero Big Trail, které vzniklo před méně než 50 lety. Tato nová jezero jsou přitom doslova přeplněná metanem.

Metan je velmi účinný skleníkový plyn, v porovnání s oxidem uhličitým asi 30× účinnější. V atmosféře naštěstí zůstává kratší dobu než oxid uhličitý. Zároveň přispívá ke tvorbě přízemního ozonu, který ohrožuje lidské zdraví. Zdrojem metanu jsou lidské aktivity, jako zemědělství zpracování fosilních paliv nebo skládky.

TIP: Vědci zaznamenali obrovské emise metanu v oblasti Východosibiřského moře

Podstatná část metanu v atmosféře ale pochází z přírodních zdrojů, jako jsou právě jezera nebo mokřiny. Pro zvládnutí klimatické krize je proto klíčové pochopení mechanismů, které stojí za uvolňováním metanu do atmosféry. Podle Ricka Spinrada, šéfa amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru NOAA představuje omezování emisí metanu významný nástroj pro snižování dopadů globálního oteplování v krátkodobém výhledu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907