Technologie pomáhají: Aplikace s umělou slinivkou usnadní život diabetikům

22.03.2020 - Stanislav Mihulka

Nová aplikace vědců a lékařů z University of Cambridge má usnadnit život lidem s diabetem…

<p>Chytrý telefon s umělou slinivkou osvobozuje diabetiky 1. typu od důsledků jejich onemocnění.</p>

Chytrý telefon s umělou slinivkou osvobozuje diabetiky 1. typu od důsledků jejich onemocnění.


Reklama

Lidé s diabetem 1. typu, kteří trpí absolutním nedostatkem inzulínu kvůli autoimunitnímu onemocnění, nemají snadný život. Musejí si téměř neustále hlídat hladinu glukózy v krvi a podle potřeby si aplikují inzulín. Jejich slinivka jim žádný vlastní inzulín nevyrobí. Donedávna to znamenalo se neustále píchat do prstu kvůli testu glukózy a pak si vpichovat inzulín. 

V dnešní době je to lepší, protože diabetikům mohou pomoci moderní technologie. Britští vědci a lékaři z University of Cambridge po 13 letech intenzivního vývoje přicházejí s první aplikací tohoto typu pro chytrý telefon, která funguje jako součást umělé slinivky. Tato aplikace spolupracuje s inzulínovou pumpou Dana RS a přístrojem na monitorování glukózy Dexcom G6. Aplikace CamAPS FX spojuje tyto komponenty důmyslným algoritmem, který se stará o to, aby inzulínová pumpa dodávala pacientovi inzulín, kdykoliv ho potřebuje.

TIP: Biomedicínský Big Brother: Americké úřady schválily první digitální pilulku

Pacientka Fiona O’Reilly, která aplikaci prověřila v klinických testech, si ji nemůže vynachválit. Díky ní se konečně cítila osvobozená od své choroby. Aplikaci CamAPS FX může používat každý, od malých dětí, přes těhotné ženy, až po seniory. Jen ve Velké Británii je asi 400 tisíc lidí s diabetem 1. typu. V dohledné době by měla být dostupná všem lidem s diabetem 1. typu, pro širokou škálu inzulínových pump a monitorů glukózy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V minulosti byly zaznamenány i případy, kdy matka dokázala zachránit svému dítěti život právě díky onomu nedefinovatelnému pocitu, který jí našeptával, že se dítě ocitlo v ohrožení. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907