Technologie pomáhají: Aplikace s umělou slinivkou usnadní život diabetikům

22.03.2020 - Stanislav Mihulka

Nová aplikace vědců a lékařů z University of Cambridge má usnadnit život lidem s diabetem…

<p>Chytrý telefon s umělou slinivkou osvobozuje diabetiky 1. typu od důsledků jejich onemocnění.</p>

Chytrý telefon s umělou slinivkou osvobozuje diabetiky 1. typu od důsledků jejich onemocnění.


Reklama

Lidé s diabetem 1. typu, kteří trpí absolutním nedostatkem inzulínu kvůli autoimunitnímu onemocnění, nemají snadný život. Musejí si téměř neustále hlídat hladinu glukózy v krvi a podle potřeby si aplikují inzulín. Jejich slinivka jim žádný vlastní inzulín nevyrobí. Donedávna to znamenalo se neustále píchat do prstu kvůli testu glukózy a pak si vpichovat inzulín. 

V dnešní době je to lepší, protože diabetikům mohou pomoci moderní technologie. Britští vědci a lékaři z University of Cambridge po 13 letech intenzivního vývoje přicházejí s první aplikací tohoto typu pro chytrý telefon, která funguje jako součást umělé slinivky. Tato aplikace spolupracuje s inzulínovou pumpou Dana RS a přístrojem na monitorování glukózy Dexcom G6. Aplikace CamAPS FX spojuje tyto komponenty důmyslným algoritmem, který se stará o to, aby inzulínová pumpa dodávala pacientovi inzulín, kdykoliv ho potřebuje.

TIP: Biomedicínský Big Brother: Americké úřady schválily první digitální pilulku

Pacientka Fiona O’Reilly, která aplikaci prověřila v klinických testech, si ji nemůže vynachválit. Díky ní se konečně cítila osvobozená od své choroby. Aplikaci CamAPS FX může používat každý, od malých dětí, přes těhotné ženy, až po seniory. Jen ve Velké Británii je asi 400 tisíc lidí s diabetem 1. typu. V dohledné době by měla být dostupná všem lidem s diabetem 1. typu, pro širokou škálu inzulínových pump a monitorů glukózy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907