Technologie pomáhají: Aplikace s umělou slinivkou usnadní život diabetikům

22.03.2020 - Stanislav Mihulka

Nová aplikace vědců a lékařů z University of Cambridge má usnadnit život lidem s diabetem…

<p>Chytrý telefon s umělou slinivkou osvobozuje diabetiky 1. typu od důsledků jejich onemocnění.</p>

Chytrý telefon s umělou slinivkou osvobozuje diabetiky 1. typu od důsledků jejich onemocnění.


Reklama

Lidé s diabetem 1. typu, kteří trpí absolutním nedostatkem inzulínu kvůli autoimunitnímu onemocnění, nemají snadný život. Musejí si téměř neustále hlídat hladinu glukózy v krvi a podle potřeby si aplikují inzulín. Jejich slinivka jim žádný vlastní inzulín nevyrobí. Donedávna to znamenalo se neustále píchat do prstu kvůli testu glukózy a pak si vpichovat inzulín. 

V dnešní době je to lepší, protože diabetikům mohou pomoci moderní technologie. Britští vědci a lékaři z University of Cambridge po 13 letech intenzivního vývoje přicházejí s první aplikací tohoto typu pro chytrý telefon, která funguje jako součást umělé slinivky. Tato aplikace spolupracuje s inzulínovou pumpou Dana RS a přístrojem na monitorování glukózy Dexcom G6. Aplikace CamAPS FX spojuje tyto komponenty důmyslným algoritmem, který se stará o to, aby inzulínová pumpa dodávala pacientovi inzulín, kdykoliv ho potřebuje.

TIP: Biomedicínský Big Brother: Americké úřady schválily první digitální pilulku

Pacientka Fiona O’Reilly, která aplikaci prověřila v klinických testech, si ji nemůže vynachválit. Díky ní se konečně cítila osvobozená od své choroby. Aplikaci CamAPS FX může používat každý, od malých dětí, přes těhotné ženy, až po seniory. Jen ve Velké Británii je asi 400 tisíc lidí s diabetem 1. typu. V dohledné době by měla být dostupná všem lidem s diabetem 1. typu, pro širokou škálu inzulínových pump a monitorů glukózy.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907