Technologie proti infekcím: Drony zasahují proti malarickým komárům

26.07.2020 - Stanislav Mihulka

Celou řadu infekcí – malárii, horečku dengue, žlutou zimnici nebo horečku zika, přenášejí různé druhy krevsajících členovců. Vědci proti nim nyní nasazují drony…

<p>Automatizovaný systém s drony dokáže šířit sterilní komáry a tím zmenšit počty těchto otravných a nebezpečných přenašečů.</p>

Automatizovaný systém s drony dokáže šířit sterilní komáry a tím zmenšit počty těchto otravných a nebezpečných přenašečů.


Reklama

Celou řadu infekcí, které dodnes trápí lidstvo, přenášejí různé druhy krevsajících členovců. Pandemického koronaviru se to naštěstí netýká, ale infekce přenášené komáry mají každým rokem na svědomí více než milion životů. Jde především o malárii, ale komáři přenášejí i mnohé další patogeny, včetně původce horečky dengue, žluté zimnice nebo horečky zika.

Komáří výsadky

Vědci se proto snaží proti komárům přenášejícím infekce různým způsobem zasahovat. Jednou z účinných metod, které mohou omezit populace komárů, aniž by spoléhaly na nebezpečné chemikálie, je šíření samců komárů, kteří předtím byli sterilizováni, například pomocí ozáření. Tímto postupem je možné vyvolat výrazný pokles počtu komárů v dané oblasti. Aby ale tato metoda fungovala, je nutné průběžně vypouštět velká množství kvalitně sterilizovaných komárů, což je pochopitelně technicky velmi náročné.

Mezinárodní tým odborníků, v němž se spojili lidé z laboratoří Joint Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO)/ International Atomic Energy Agency (IAEA) Insect Pest Control Laboratory ve Vídni a ze společností WeRobotics a Biofábrica Moscamed Brasil, vyvinul unikátní a plně automatizovaný systém pro vypouštění sterilizovaných komárů na velkých územích s pomocí dronů.

TIP: Veleúspěšný experiment dramaticky snížil počet nebezpečných komárů

První testy systému v Brazílii prokázaly, že vypouštění komárů z dronů funguje, a že skutečně dokáže snížit početnost populací komárů na velkém území. Testovací dron vážil 12 kilogramů, do budoucna tvůrci systému plánují nasadit menší drony o váze 900 gramů. Takový dron unese 200 gramů nákladu, což představuje cca 30 tisíc komárů, které může vypustit během patnáctiminutového letu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    TechXplore

  • Zdroj fotografií: N. Culbert/IAEA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Finští vojáci očekávají sovětský útok v krytu na linii VT, červen 1944.

Válka
Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907