Technologie proti infekcím: Drony zasahují proti malarickým komárům

26.07.2020 - Stanislav Mihulka

Celou řadu infekcí – malárii, horečku dengue, žlutou zimnici nebo horečku zika, přenášejí různé druhy krevsajících členovců. Vědci proti nim nyní nasazují drony…

<p>Automatizovaný systém s drony dokáže šířit sterilní komáry a tím zmenšit počty těchto otravných a nebezpečných přenašečů.</p>

Automatizovaný systém s drony dokáže šířit sterilní komáry a tím zmenšit počty těchto otravných a nebezpečných přenašečů.


Reklama

Celou řadu infekcí, které dodnes trápí lidstvo, přenášejí různé druhy krevsajících členovců. Pandemického koronaviru se to naštěstí netýká, ale infekce přenášené komáry mají každým rokem na svědomí více než milion životů. Jde především o malárii, ale komáři přenášejí i mnohé další patogeny, včetně původce horečky dengue, žluté zimnice nebo horečky zika.

Komáří výsadky

Vědci se proto snaží proti komárům přenášejícím infekce různým způsobem zasahovat. Jednou z účinných metod, které mohou omezit populace komárů, aniž by spoléhaly na nebezpečné chemikálie, je šíření samců komárů, kteří předtím byli sterilizováni, například pomocí ozáření. Tímto postupem je možné vyvolat výrazný pokles počtu komárů v dané oblasti. Aby ale tato metoda fungovala, je nutné průběžně vypouštět velká množství kvalitně sterilizovaných komárů, což je pochopitelně technicky velmi náročné.

Mezinárodní tým odborníků, v němž se spojili lidé z laboratoří Joint Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO)/ International Atomic Energy Agency (IAEA) Insect Pest Control Laboratory ve Vídni a ze společností WeRobotics a Biofábrica Moscamed Brasil, vyvinul unikátní a plně automatizovaný systém pro vypouštění sterilizovaných komárů na velkých územích s pomocí dronů.

TIP: Veleúspěšný experiment dramaticky snížil počet nebezpečných komárů

První testy systému v Brazílii prokázaly, že vypouštění komárů z dronů funguje, a že skutečně dokáže snížit početnost populací komárů na velkém území. Testovací dron vážil 12 kilogramů, do budoucna tvůrci systému plánují nasadit menší drony o váze 900 gramů. Takový dron unese 200 gramů nákladu, což představuje cca 30 tisíc komárů, které může vypustit během patnáctiminutového letu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    TechXplore

  • Zdroj fotografií: N. Culbert/IAEADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907