20. 12. 2022Muž trpící tuberkulózním neduhem je uzdraven francouzským králem Ludvíkem XIV. Plátno Jeana Jouveneta z roku 1690. (foto: Wikimedia Commons, G.Garitan, CC BY-SA 4.0)
31. 10. 2022Podle legendy se Gaius Julius Caesar narodil císařským řezem. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
30. 10. 2022Všelék z makovic
Laudanum neboli desetiprocentní alkoholový roztok opia má typickou hnědavou barvu a hořkou chuť. Užívalo se v první polovině 19. století. Obsahovalo několik opiových alkaloidů včetně morfinu a kodeinu. Pacienti jej brali prakticky na vše od kašle, nachlazení a bolestí po dětské nemoci, depresi i astma. Velkou oblibu mělo laudanum u žen, kterým mělo ulevovat od menstruačních bolestí a tišit zlobivé děti. Nikdo neměl tušení, že je silně návykové. Bylo snadno dostupné v běžných obchodech za relativně nízkou cenu. Snad i kvůli tomu se brzy stalo „vylepšovačem“ nálady umělců i dalších lidí. Teprve po několika desítkách let a mnoha úmrtí na předávkování se začalo proslýchat, že se slavným laudanem není něco v pořádku, a začala se hledat adekvátní náhrada. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
26. 10. 2022Jednou měř, dvakrát řež
kauza: trojnásobné zabití | kdy: 1846
Brit Robert Liston patřil k nejlepším i nejrychlejším chirurgům své doby a provedl první úspěšnou operaci v celkové anestezii. Odehrála se roku 1846 v Londýně a lékař při ní nohu nebožáka uspaného éterem amputoval za pouhých osmadvacet vteřin. Občas však jeho rychlost nadělala víc škody než užitku. Jistý pacient například přišel s dolní končetinou také o varle, což bylo jistě nepříjemné, ale jako daň za záchranu života snad snesitelné. Další nepovedený zákrok měl ovšem mnohem tragičtější následky: Kromě nohy nemocného uřízl Liston rovněž prsty svému asistentovi, který později stejně jako pacient zemřel v důsledku infekce.
Zákrok měl navíc ještě jednu oběť – přihlížejícího, jemuž lékař při máchnutí chirurgickým nožem prořízl kabát. Muž se pravděpodobně vyděsil, že ostří proniklo až do těla, a utrpěný šok mu způsobil smrt. Dosud jde o jedinou operaci s třísetprocentní úmrtností… (foto: Wikimedia Commons, Wellcome Images, CC BY 4.0)
01. 09. 2022Šimpanzi dokážou využívat rozdrcený hmyz k tišení bolesti. (foto: Unsplash, satya deep, CC0)
26. 08. 2022Francouzský neurolog Jean-Martin Charcot léčil hysterky hypnózou… (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)