Ve 14. století se Evropou prohnala vlna pogromů. Kromě Prahy byli Židé hromadně vražděni například ve Štrasburku, Toulonu, Basileji, Freiburgu nebo třeba ve španělské Seville.
Privilegium Richarda z Cornwallu mělo zajišťovat dědičnost českého trůnu Přemyslovcům jak v mužské, tak ženské linii. Otázkou však je, zda tato listina vůbec kdy existovala.
Svatava Polská (asi 1046-1048 – 1. září 1126) byla třetí manželkou Vratislava II. a od roku 1085 první českou královnou. Svatava byla s Vratislavem příbuzná. Její prababička pocházela z rodu Přemyslovců.
Pro avarsko-slovanské vztahy nejspíš platí ono Palackého vzájemné stýkání a potýkání obou kultur. Slovo Avar si Slované připodobňovali se slovem obr – abar. Kmen Hunů se zase v němčině odráží ve slově Hüne, což rovněž znamená obr.
Václav se občas opil a vedl volnější sexuální život, ale zřejmě to až tak nepřeháněl. Vlevo Listina Václava III. z 9. ledna 1306 s přivěšenou majestátní pečetí, jejímž prostřednictvím daroval Unkovi z Majetína královský les Chlum.