17. 12. 2022Návštěvníci prý byli k nezastavení, ale zřejmě šlo jen o pomluvu politických oponentů. Obraz Louise Glanzmana. (zdroj: White House Historical Association, Louis S. Glanzman, CC0)
30. 01. 2022Abraham Lincoln (1809–1865)
Můžeme tomu říkat třeba průběžné zvyšování nároků a dobrým příkladem je například 16. prezident USA Abraham Lincoln. Průzkumy veřejného mínění ho už od roku 1948 opakovaně zařazují na nejpřednější příčky žebříčku popularity. Stranou teď ponechme, že krátce po svém zvolení uvrhl celou zemi do vleklé občanské války, která si vyžádala životy třicetiny populace. Dnes by se nejspíš vůbec nemohl stát prezidentem. Jak to? Navzdory svému reprezentativnímu vzhledu a vskutku republikánské důstojnosti, umocněné metrákem živé váhy a nadprůměrnou výškou 195 centimetrů, totiž disponoval velmi „nemužným“ hlasem.
I skalní příznivci opakovaně zmiňovali, že tón hlasu pana Lincolna byl „příliš vysoký, pronikavý, občas navíc přeskakující do chraplavosti“. Jímavé a silné proslovy, které dnes sepsané se zatajeným dechem studujeme, byly k davům pronášeny pisklavou a nepříjemnou fistulí. Jistě můžeme oponovat, že důležité bylo spíš to, co říkal, než jakým tak činil hlasem. Ale upřímně, nechali byste se vést do občanské války, protože vám to poradil vousatý kačer Donald? Dá se říct, že v dnešním klimatu politické kultury, kdy na sebe ve volebních kampaních neváhají oponenti vytáhnout sebevětší špínu, by se kdysi tak revoluční Abe nejspíš neprosadil. Říkal sice zajímavé věci, ale nedalo se to poslouchat. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
31. 01. 2020Škola hrou
Christopher Knight
kde: USA | kdy: 2006Nadchnout lidi pro volby do krajské školní rady není snadné. Kandidát Christopher Knight se proto rozhodl vsadit na popkulturu a svůj spot osvěžil estetikou Hvězdných válek. Na začátku nabízí divákům několik nízkorozpočtových záběrů na tematické hračky visící na nitích před zeleným plátnem. Při pohledu na Hvězdu smrti dokonce přirovnává vládní byrokracii ke kosmické šikaně – a v následujících vteřinách zničí její smrticí paprsek malou vesnickou školu. Poté se ocitáme na poušti, do záběru se vyřítí Christopher se světelným mečem a začne vysvětlovat, že on je poslední šancí na záchranu maloměstského školství. Klip se sice dočkal pozornosti na internetu i v televizi, ovšem ve volbách svému protagonistovi nepomohl.