26. 02. 2023Až budete příště nakupovat v oddělení sladkostí, zaměřte se na obaly. Podle zákona se jako „čokoláda“ může označit pouze potravina s předepsaným obsahem kakaa a dalších složek (například u mléčné jde o nejméně 25 % celkové kakaové sušiny, 14 % mléčné sušiny a minimálně 3,5 % mléčného tuku). Nicméně mnozí výrobci toto nařízení rafinovaně obcházejí tím, že se použití termínu čokoláda jednoduše vyhnou, a legislativu dodrží tím, že výrobek nazvou jako „kakaovou pochoutku“. (foto: Unsplash, Tamas Pap, CC0)
17. 05. 2022Afgánská kvalita
Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.
V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)
11. 09. 2021Opiátová epidemie je ve Spojených státech vážným problémem. Podle Národního ústavu pro zneužívání drog (NIDA) zemřelo v důsledku předávkování opiáty jen v roce 2019 okolo 50 tisíc Američanů, přičemž ekonomická zátěž, spojená se zneužíváním opiátů, se odhaduje na 78,5 miliardy dolarů ročně.