Teple se zachumlat: Zimní plášť byl nezbytností pro chudé i bohaté

05.01.2020 - Monika Feyfrlíková

Období zimních plískanic naši předci s oblibou trávili v teple domova, aby se mimo jiné zabývali rukodělnými činnostmi. S nimi byla neodbytně spjata i výroba oděvů

<p>Plášť byl nezbytnou součástí ženského, ale i mužského šatníku.</p>

Plášť byl nezbytnou součástí ženského, ale i mužského šatníku.


Reklama

Nejteplejší kusy oblečení se zhotovovaly z pevné vlněné látky zvané sukno, což je tkanina se zplstnatělým povrchem, která mohla být zhotovena v plátnové, nebo keprové vazbě. Výrobě sukna se věnovala celá řada specializovaných profesí. Vlnaři rouno čistili a česali, samotné výrobě se věnovali soukeníci, dále látku zpracovávali valcháři, postřihači suken, sukna krojiči a rajféři, kteří vyškubávali uzly v sukně, které vystouply při tkaní. Takto úzce se řemeslná odvětví specializovala pouze ve věších městech, v městečkách si z výše jmenovanými úkony poradil běžně samotný soukeník. Zhotovení oděvu potom bylo svěřeno krejčím.

Klok, mantlík, šuba

Nejsvrchnější částí oděvu tvořil plášť, který nosily jak ženy, tak muži. Názvy jeho jednotlivých typů často splývají, a tak je dnes poměrně těžké rozlišit, o který konkrétní střih se jednalo. Říkalo se mu třeba mantl, mantlík, pláščík, plášček či klok. Pokud se však střihově jednalo spíš o kožich, pak slyšíme názvy jako šuba, čuba a také blána.

Prosté kožichy se zhotovovaly z kůží zajíců, králíků, lišek či kun. Běžně se podšívalo i kůžemi zvířat, jež se dnes v přírodě běžně nevyskytují, jako je vlk či medvěd. Pro luxusnější pláště „poskytly“ kožešinu hranostajové či sobolové. U krku se plášť mohl spínat šňůrkou, knoflíky, nebo sponou (agrafou). Existují také typy, které se spínaly pomocí knoflíčků na rameni.

TIP: Móda napříč staletími: Co nesmělo dámám chybět v šatníku?

Pláště sloužily hlavně jako ochrana před chladem, ale staly se také typickým odznakem poutníků. V noci se jimi dalo v případě nutnosti přikrýt. V prostředí nobility byly nákladné pláště zhotovované z drahých látek spíše módním prvkem a užívaly se tak víc k reprezentaci majitele, než jako ochrana před chladem. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907