Tintin, Lucky Luke a Šmoulové: Belgické pasy vzdají hold komiksům

Belgičané mají své komiksové hrdiny rádi natolik, že je od února neopustí ani na cestách po světě. Belgická vláda se rozhodla, že nové cestovní pasy ozdobí obrázky z nejznámějších kreslených příběhů od belgických autorů.

31.01.2022 - Zuzana Rychlá a ČTKBelgičtí autoři patřili v první polovině minulého století k průkopníkům světových komiksů a jedenáctimilionová země vychází z jejich tradice do dneška. Belgická metropole je plná prodejen komiksových knih, pořádají se tu pravidelné festivaly a výstavy a desítky zdí v centru Bruselu zdobí obří malby s komiksovými motivy. Nyní se kreslené postavy dostaly i do úředních dokladů. „Je to příležitost, jak prezentovat deváté umění, komiksové příběhy, které jsou zásadní součástí naší kultury a vlivu ve světě,“ zdůvodnila nápad belgická ministryně zahraničí Sophie Wilmèsová.

Uvnitř pasů vydávaných od 7. února se objeví komiksoví hrdinové ztvárnění na cestách či s cestovatelskými artefakty. Čísla stránek pasu budou vepsána do komiksových bublin, přizpůsoben bude i typ písma.

TIP: Nový komiksový Superman je bisexuál, odtajnilo nakladatelství

Wilmèsová zdůraznila, že vládě jde nejen o propagaci belgické literatury, ale i o bezpečnost dokladů. Belgické pasy podle ní patří co do bezpečnostních prvků k nejlepším na světě, na poslední úpravu ale došlo v roce 2008, kdy se na pasy dostaly motivy belgických měst. Častější změny podoby pasů a doplňování bezpečnostních prvků má podle ministryně komplikovat práci jejich případným padělatelům.


Další články v sekci