Trápí vás deprese? Záludná sezonní afektivní porucha může potkat každého

21.07.2021 - Nikol Patíková


Reklama

Tzv. sezonní afektivní porucha se projevuje mimo jiné depresemi, úzkostí, únavou či ztrátou chuti k jídlu a vyskytuje se zejména na podzim a v zimě v návaznosti na sezonní počasí. Postihuje přitom i jedince, kteří po většinu roku nemají s duševním zdravím problémy – ale každoročně ve stejnou dobu se u nich objeví popsané příznaky

TIP: Bojíte se tmy? Podle vědců je váš mozek citlivější na světlo

Finští vědci nedávno s využitím skenování mozků dobrovolníků zjistili, že za zmíněnou poruchu zřejmě mohou proměny v množství denního světla: Ovlivňují totiž dostupnost opioidních receptorů, jež hrají důležitou roli v regulaci nálady a ve schopnosti zpracovávat „hormon štěstí“ endorfin.

Podle výzkumu vykazoval počet receptorů souvislost s ročním obdobím, přičemž se projevovaly tím aktivněji, čím víc denního světla bylo. Změny se pak nejčastěji prokázaly právě v oblastech mozku, kde se zpracovávají emoce.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907