Trápí vás deprese? Záludná sezonní afektivní porucha může potkat každého

21.07.2021 - Nikol Patíková


Reklama

Tzv. sezonní afektivní porucha se projevuje mimo jiné depresemi, úzkostí, únavou či ztrátou chuti k jídlu a vyskytuje se zejména na podzim a v zimě v návaznosti na sezonní počasí. Postihuje přitom i jedince, kteří po většinu roku nemají s duševním zdravím problémy – ale každoročně ve stejnou dobu se u nich objeví popsané příznaky

TIP: Bojíte se tmy? Podle vědců je váš mozek citlivější na světlo

Finští vědci nedávno s využitím skenování mozků dobrovolníků zjistili, že za zmíněnou poruchu zřejmě mohou proměny v množství denního světla: Ovlivňují totiž dostupnost opioidních receptorů, jež hrají důležitou roli v regulaci nálady a ve schopnosti zpracovávat „hormon štěstí“ endorfin.

Podle výzkumu vykazoval počet receptorů souvislost s ročním obdobím, přičemž se projevovaly tím aktivněji, čím víc denního světla bylo. Změny se pak nejčastěji prokázaly právě v oblastech mozku, kde se zpracovávají emoce.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

William James Sidis byl americký génius, disponoval mimořádnými matematickými a jazykovými schopnostmi. V dětství byl označován za zázračné dítě, v dospělosti za vyhořelého podivína žijícího v ústraní.

Zajímavosti

Sýkora krade srst spící lišce.

Věda

Václav II. byl mimo jiné i autorem tří básní, které jsou dodnes zachovány v písňovém rukopisu Codex Manesse.

Historie
Válka

Ganymed na snímku sondy Juno

Vesmír

Kritická údržba | Peking 2010

Rostoucí platy a klesající ceny dělají v Číně z osobních aut zboží, které je dostupné stále větší části populace. Dokonce ani nejširší dálnice tak často nezvládají nápor nových motoristů. Čtrnáctého srpna 2010 zkomplikovala provoz na národní dálnici 110 přítomnost těžkých vozidel, jež se podílela na rekonstrukci vozovky. Průjezdnost klesla na polovinu a následoval kolaps: Někteří řidiči ujeli zhruba jen kilometr za den, jiní zůstali v automobilech zcela uvězněni a neposouvali se vůbec. Dopravní katastrofa trvala 12 dní a její nedobrovolní účastníci přežili hlavně díky přizpůsobivým obchodníkům, kteří začali prodávat jídlo a občerstvení přímo v kolonách – ovšem za mnohonásobně nadsazené ceny. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907