Trápí vás deprese? Záludná sezonní afektivní porucha může potkat každého

21.07.2021 - Nikol Patíková


Reklama

Tzv. sezonní afektivní porucha se projevuje mimo jiné depresemi, úzkostí, únavou či ztrátou chuti k jídlu a vyskytuje se zejména na podzim a v zimě v návaznosti na sezonní počasí. Postihuje přitom i jedince, kteří po většinu roku nemají s duševním zdravím problémy – ale každoročně ve stejnou dobu se u nich objeví popsané příznaky

TIP: Bojíte se tmy? Podle vědců je váš mozek citlivější na světlo

Finští vědci nedávno s využitím skenování mozků dobrovolníků zjistili, že za zmíněnou poruchu zřejmě mohou proměny v množství denního světla: Ovlivňují totiž dostupnost opioidních receptorů, jež hrají důležitou roli v regulaci nálady a ve schopnosti zpracovávat „hormon štěstí“ endorfin.

Podle výzkumu vykazoval počet receptorů souvislost s ročním obdobím, přičemž se projevovaly tím aktivněji, čím víc denního světla bylo. Změny se pak nejčastěji prokázaly právě v oblastech mozku, kde se zpracovávají emoce.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykousat soupeře

psi a šakali
stáří:
přes 4 000 let | kde: Egypt

Psi a šakali patří mezi nejstarší, nejkrásnější a současně i nejlépe dochované hry v dějinách. Herní desku se podařilo najít v thébské hrobce a datuje se zhruba do roku 1800 př. n. l. Nalezl ji britský archeolog Howard Carter, který ovšem vstoupil do historie především jako objevitel místa posledního odpočinku faraona Tutanchamona. Stolek vyřezaný ze slonoviny, se zásuvkou na herní komponenty, dnes vystavuje newyorské Metropolitní muzeum umění. Známe však i starší kusy, a to v tisíce kilometrů vzdáleném Ázerbájdžánu, kde existuje herní deska vyrytá do skály příbytku. Je nejméně o dvě století starší než luxusní egyptský výrobek a zřejmě sloužila lidem mnohem nižšího sociálního postavení. Obliba zmíněné „deskovky“ se tedy zjevně rychle rozšířila po celém Blízkém východě i střední Asii.

Moderní název „psi a šakali“ vymyslel Carter podle tvaru hlav herních hůlek, patřících jednomu či druhému hráči. Je možné, že v historii byla hra známá spíše jako „58 děr“, což koresponduje s jejím cílem – posunout pět hůlek v dírkách tak, aby opustily herní plochu dřív než ty soupeřovy. Původní přesná pravidla však již zavál čas. (foto: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)

Zajímavosti
Revue
Vesmír

Microsyops latidens nejspíš miloval ovoce, což mělo své následky na jeho chrupu.

Věda

Od svých afrických bratranců se lev asijský liší mimo jiné i poněkud méně bohatou hřívou, o jejímž pravém smyslu kolují četné dohady.

Příroda

Britské vojenské konzervy? Půlka mrkve, půlka brambory, dvě cibule, čtyři lžíce sádla, sůl a olej.  Vojenské konzervy značky Maconochie neměly nijak valnou reputaci.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907