Bojíte se tmy? Podle vědců je váš mozek citlivější na světlo

22.06.2021 - Stanislav Mihulka

Zejména u dětí je strach je běžnou reakcí na tmu. Podle vědců ale i u dospělých existuje souvislost mezi množstvím světla dopadajícího na náš mozek a mírou prožívaného strachu

<p>Čím více je mozek osvětlený, tím méně jsou aktivní oblasti mozku spojované se strachem a úzkostí.</p>

Čím více je mozek osvětlený, tím méně jsou aktivní oblasti mozku spojované se strachem a úzkostí.


Reklama

Mnozí z nás  dobře vědí, že tma dovede pořádně vystrašit. Iracionální strach či úzkost jsou u lidí, především v dětství, typickou reakcí na tmu. Australský tým odborníků nedávno odhalil zajímavý mechanismus ohledně působení světla v lidském mozku, který by se strachem ze tmy mohl úzce souviset.

Vědci zjistili, že osvětlení části mozku zvané amygdala tlumí aktivitu v této oblasti. Platí přitom nepřímá úměra – čím více světla, tím méně je amygdala aktivní. Právě tato část mozku hraje zásadní roli při zpracování emocí, včetně radosti a strachu. Světlo rovněž zesiluje spojení mezi amygdalou a takzvanou ventromediální prefrontální kůrou, další oblastí mozku, které se podílí na ovládání strachu.

TIP: Proč se bojíme pavouků? Arachnofobii máme v genech

Badatelé sledovali 23 dobrovolníků, které osvětlovali různě intenzivním světlem a zároveň skenovali jejich mozky s pomocí magnetické rezonance. Výsledky jejich výzkumu potvrzují, že lidský mozek je citlivý na světlo a že různá míra osvětlení ovlivňuje jeho fungování. Nejde přitom jen o strach. Z předchozích výzkumů vyplývá, že světlo ovlivňuje mozek při usínání, má vliv na náladu nebo na to, jak zvládáme stresové situace.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907