Zejména u dětí je strach je běžnou reakcí na tmu. Podle vědců ale i u dospělých existuje souvislost mezi množstvím světla dopadajícího na náš mozek a mírou prožívaného strachu
Mnozí z nás dobře vědí, že tma dovede pořádně vystrašit. Iracionální strach či úzkost jsou u lidí, především v dětství, typickou reakcí na tmu. Australský tým odborníků nedávno odhalil zajímavý mechanismus ohledně působení světla v lidském mozku, který by se strachem ze tmy mohl úzce souviset.
Vědci zjistili, že osvětlení části mozku zvané amygdala tlumí aktivitu v této oblasti. Platí přitom nepřímá úměra – čím více světla, tím méně je amygdala aktivní. Právě tato část mozku hraje zásadní roli při zpracování emocí, včetně radosti a strachu. Světlo rovněž zesiluje spojení mezi amygdalou a takzvanou ventromediální prefrontální kůrou, další oblastí mozku, které se podílí na ovládání strachu.
TIP: Proč se bojíme pavouků? Arachnofobii máme v genech
Badatelé sledovali 23 dobrovolníků, které osvětlovali různě intenzivním světlem a zároveň skenovali jejich mozky s pomocí magnetické rezonance. Výsledky jejich výzkumu potvrzují, že lidský mozek je citlivý na světlo a že různá míra osvětlení ovlivňuje jeho fungování. Nejde přitom jen o strach. Z předchozích výzkumů vyplývá, že světlo ovlivňuje mozek při usínání, má vliv na náladu nebo na to, jak zvládáme stresové situace.
HistorieAby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)