Trávy bohaté na nanovlákna celulózy zajistí lepší kondomy a latexové rukavice

12.02.2016 - Stanislav Mihulka

Nanovlákna celulózy z pouštních trav mohou vylepšit latex pro výrobu kvalitních rukavic a kondomů


Reklama

Trávy s ostnitými listy rodu Spinifex milují pobřežní písečné duny. Rostou na nich v Africe, na Blízkém Východě, v Austrálii nebo na Novém Zélandu. Prý pokrývají skoro třetinu Austrálie.

Tyhle pouštní trávy obsahují množství velmi jemných nanovláken celulózy. Vlákna pomáhají travám udržet vodu a přežít sluneční žár. V Austrálii zjistili, že nanovlákna z trav rodu Spinifex lze snadno a levně získat, a pak je využít při výrobě latexu.

Z latexu obohaceného nanovlákny celulózy se dají udělat kvalitní latexové rukavice, například pro chirurgy, anebo tenčí a pevnější kondomy, které by si mohly získat velkou popularitu.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Australian Institute for Bioengineering & Nanotechnology / The University of Queensland

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907