Trojáni Marsu mohou být pozůstatkem dávno zničené miniplanety

Pozorování trojána Marsu 5261 Euraka prozrazují, že jde o dávný relikt z doby vzniku Sluneční soustavy

28.04.2017 - Stanislav MihulkaTrojáni jsou planetky, které doprovázejí planetu anebo měsíc na stejné oběžné dráze. Buď jsou o něco napřed anebo pozadu. Daleko nejvíce trojánů doprovází planetu Jupiter, zatím jich bylo objeveno přes 6 tisíc. U Neptunu jich známe více než tucet, pár jich je u Marsu. V roce 2011 byl objeven doposud jediný známý troján Země 2010 TK7, jeho oběžná dráha je ale nestabilní.

Jedinou kamennou planetou Sluneční soustavy, u které jsou trojáni na stabilních oběžných dráhách je Mars. Britský badatel Apostolos Christou z Armagh Observatory and Planetarium a jeho kolegové jsou přesvědčeni, že trojáni Marsu pocházejí z období divokých srážek během tvoření planet na počátku Sluneční soustavy.

Původ trojánů Marsu

Detailní pozorování trojána Marsu 5261 Eureka a jeho malých satelitů prozradila, že tato tělesa jsou bohatá na minerál olivín, který obvykle vzniká v nitru těles o dost větších než jsou trojáni.

TIP: Trojáni: Záhadné planetky, které doprovází Jupitera

To naznačuje, že Eureka i další trojáni Marsu byli na samém počátku součástí většího tělesa, zřejmě miniplanety, která byla zničena srážkou. Také je prý možné, že tito trojáni pocházejí z nitra samotného Marsu, odkud je vytrhl náraz jiného tělesa.

  • Zdroj textu

    New Scientist, MRAS

  • Zdroj fotografií

    NASA


Další články v sekci