Trpasličí galaxie Tukan II je galaktická fosilie se spoustou temné hmoty

10.02.2021 - Stanislav Mihulka

Primitivní galaxie Tukan II v sousedství Mléčné dráhy obsahuje překvapivé množství temné hmoty

<p>Panoramatický pohled na oblast kolem kulové hvězdokupy 47 Tucanae. | <em>zdroj: ESO/Digitized Sky Survey 2, Davide De Martin (CC BY 4.0)</em></p>

Panoramatický pohled na oblast kolem kulové hvězdokupy 47 Tucanae. | zdroj: ESO/Digitized Sky Survey 2, Davide De Martin (CC BY 4.0)


Reklama

Mléčná dráha je obklopená spoustou trpasličích galaxiích. Jsou to starobylé útvary, které nám mohou prozradit leccos zajímavého o vývoji galaxií i celého vesmíru. Jednou z nejvíce archaických trpasličích galaxií v našem sousedství je Tukan II, extrémně slabě zářící maličká galaxie v souhvězdí Tukana, která je od nás vzdálená asi 163 světelných let.

Astronomové amerického institutu MIT nedávno objevili hvězdy na vnějšími okraji galaxie Tukan II, které jsou překvapivě vzdálené od centra galaxie, a přesto zůstávají její součástí. Podle vědců je to jasný důkaz, že tato trpasličí galaxie má mohutné, až nečekaně masivní halo temné hmoty, jehož gravitace drží hvězdy v galaxii.

Zrození Tukana II

Tento objev vrhá nové světlo na představy o prvotních galaxiích ve vesmíru. Jak se zdá, rané galaxie byly zřejmě hmotnější a větší, než jsme si původně mysleli. Trpasličí galaxie Tukan II nám ukazuje, jak takové původní galaxie zřejmě vypadaly. Vzhledem k metalicitě hvězd této galaxie, tedy obsahu těžších prvků, který je velmi nízký, je totiž Tukan II jednou z nejvíce primitivních trpasličích galaxií, co známe.

TIP: Výjimečná trpasličí galaxie ukazuje, jak to vypadalo v raném vesmíru

Vědci rovněž zjistili, že uvedené hvězdy na periferii galaxie Tukan II jsou primitivnější, čili že mají nižší metalicitu, než hvězdy v centrální oblasti této trpasličí galaxie. Toto uspořádání hvězd podle týmu MIT ukazuje, že galaxie Tukan II zřejmě vznikla díky jednomu z prvních splývání galaxií ve vesmíru vůbec, při němž se spojily dvě čerstvě zrozené prvotní galaxie.

Reklama

  • Zdroj textu:

    MIT News

  • Zdroj fotografií: ESO/Digitized Sky Survey 2, Davide De Martin (CC BY 4.0)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907