Turnajová klání představovala ve středověku opěvovaný i zakazovaný druh zábavy

19.11.2022 - Daniel Černohorský

Turnaje v sobě spojovaly tři základní atributy – sport, válečnický um a slavnost. V rozdílných formách se rozšířily po celé Evropě a staly se nejen oblíbenou kratochvílí panovnických dvorů, ale také seberealizací rytířské společnosti

<p>Turnaje měly prověřovat rytířské dovednosti účastníků a každé klání mělo poměrně přesně stanovená pravidla.<em> (foto: Pixabay, CC0)</em></p>

Turnaje měly prověřovat rytířské dovednosti účastníků a každé klání mělo poměrně přesně stanovená pravidla. (foto: Pixabay, CC0)


Reklama

Turnaje vznikly v raně středověké Francii, zmínky o jejich prvopočátcích máme už z 9. století. Jelikož měly prověřovat rytířské dovednosti účastníků, každé klání mělo poměrně přesně stanovená pravidla, podle kterých směli rytíři bojovat, a předepsanou výzbroj a výstroj.

K nejoblíbenějším disciplínám patřily bezesporu buthur a tjost, které se objevovaly na většině turnajů. V tjostu (česky kolbě) proti sobě většinou stáli dva rytíři a pomocí kopí se snažili jeden druhého vyhodit ze sedla. Naproti tomu buthur představoval hromadný souboj, v němž zápasily dvě skupiny mužů, a připomínal skutečnou bitvu.

Stínání „hlaviček“

Na konci středověku si začala získávat oblibu dovednostní hra zvaná quintanie (kvintála). Podstata této disciplíny spočívala v zasáhnutí cíle umístěného na sloupku zhruba ve výšce hlavy dospělého muže. Předváděla se s mečem, palcátem, sekerou nebo kopím, v pozdější době se používaly i pistole. Nejtriviálnější variantou byla ataka na jeden samostatný cíl. Při řadové quintanii se pak najíždělo na více cílů za sebou, v odstupu zhruba čtyř metrů. Nejobtížnější formu představovala takzvaná ulička, v níž se cíle nacházely na obou stranách dráhy jezdce. Soutěžící musel tyto terče stínat nejen co nejpřesněji, ale také co nejefektivněji, tedy rozdílnými seky a údery po i proti směru jízdy.

Quintanie jsou k vidění i dnes. Spousta reenactorských spolků se věnuje právě rekonstrukci turnajů, při nichž novodobí „rytíři“ kromě klasických soubojů rádi soupeří i v těchto dovednostních disciplínách.

TIP: Turnaje na přemyslovském dvoře: Který král patřil k obávaným soupeřům?

Ze základní formy se postupem času oddělily další disciplíny. Mezi ně patřil například corso all'anello neboli prstenový či vínkový turnaj. V něm se rytíř snažil nabodnout na svůj dřevec zavěšené nebo v rukou pážete držené věnečky (vínky). Jejich velikost se postupně zmenšovala, vrcholným kouskem pak bylo zachycení skutečného prstenu. Věnce se sbíraly také v řadách nebo při přeskoku přes překážku. Jezdilo se i duelově, kdy dva jezdci vyjížděli ke stejnému cíli.

Obdobu prstenového představoval turnaj šátkový, při němž se rytíř pokoušel nabodnout na kopí klobouk nebo šlojíř ležící na zemi. Tato disciplína vypadá vcelku jednoduše, pokud však jezdec v plné rychlosti zabodl svůj dřevec do země, mohl se nechtě katapultovat ze sedla. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907