Tvorové (ne)dávné minulosti: Levhart obláčkový tchajwanský

14.03.2019 - Zuzana Teličková

Teprve před šesti lety, v květnu 2013, vědci oficiálně potvrdili vyhynutí tchajwanského poddruhu levharta obláčkového

<p>Na snímku je poddruh levharta obláčkového, který žije v pevninské části Asie. Na červeném seznamu IUCN figuruje levhart obláčkový jako zranitelný (VU) druh</p>

Na snímku je poddruh levharta obláčkového, který žije v pevninské části Asie. Na červeném seznamu IUCN figuruje levhart obláčkový jako zranitelný (VU) druh


Reklama

Po sto letech beze stopy

Více než deset let se zoologové z Tchaj-wanu a Spojených států marně pokoušeli získat důkazy o stálé existenci levharta obláčkového na Tchaj-wanu (poddruh Neofelis nebulosa brachyura). Na rozsáhlém území v horách rozmístili speciální pasti a 1 500 infračervených kamer – po levhartech však nebylo ani stopy.

Tuto 10 až 20 kg vážící šelmu poprvé popsal anglický přírodovědec Robert Swinhoe v roce 1862. Již po sto letech však tchajwanský levhart téměř vymizel. Poslední potvrzený výskyt byl v tchajwanských horách zaznamenán roku 1983.

Není návratu

V devadesátých letech minulého století svitla na chvíli nová naděje, když vědci v blízkosti Jüšanského národního parku objevili teritoriální značky, které mohly být dílem levharta obláčkového. Tato domněnka se však nepotvrdila. Existuje jen jediné místo, kde se na tchajwanského levharta můžeme podívat. Je jím Národní muzeum Tchaj-wanu, kde se nachází jeden vycpaný exemplář tohoto endemického poddruhu.

TIP: Pes dingo - Metla australské fauny v boji o nejmenší kontinent

Na první pohled je patrný zásadní rozdíl mezi tchajwanským levhartem a jeho himalájským protějškem – tchajwanský poddruh má totiž asi o polovinu kratší ocas. Jelikož druhého největšího masožravce Tchaj-wanu nechová žádná zoologická zahrada na světě, není naděje na jeho návrat do volné přírody. Ilegální lov a změny prostředí si vybraly svoji daň i na tomto asijském ostrově.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Obyvatelé španělské vesnice San Bartolomé de Pinares se při příležitosti svátku svatého Antonína scházejí k velké podívané: jezdci na koních přeskakují za zvuku bubnů a jiných nástrojů hořící hranice.

Revue

Během tzv. Maunderova minima se na Slunci neobjevovaly téměř žádné skvrny.

Vesmír

Otrlí vojáci třicetileté války, zběhové, psanci... Stačilo mít trochu štěstí, chladnokrevnosti a odvahy a už ve vás ostatní viděli fexty...

Historie

Čertova studánka na Vyhlídce u Smržovky.

Příroda

Mrtví alkouni na jaře 2016, poblíž Homeru na Aljašce.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907