Ty „druhé“ královské děti: Opavští levobočci ve službách církve

02.08.2016 - Jindřich Kačer

O opavské větvi Přemyslovců, která začala uznaným levobočkem krále Přemysla Otakara II., většinou tuší jen znalci středověku nebo tamní patrioti


Reklama

Kromě Mikuláše I. měl král Přemysl Otakar II. se svou milenkou Anežkou z Kuenringu ještě minimálně tři dcery a možná také dalšího syna jménem Jan (1255–1296). U něj je však matka neznámá a o Anežce se uvažuje pouze jako o možnosti, protože je v pramenech uváděn jako bratr Mikuláše I.

Církevní kariéra

Každopádně k němu měl král mnohem příznivější vztah než k Mikulášovi, snad proto, že si zvolil církevní kariéru. V roce 1288 se stal vyšehradským proboštem a také kancléřem Českého království. Po smrti pražského biskupa Tobiáše (1296) se měl stát na královo přání jeho nástupcem. Jenže volba dopadla pro Jana neúspěšně a krátce poté tento Přemyslův syn zemřel.

Církevní kariéra byla poměrně obvyklá i pro jiné levobočky. Známý je případ Jana Volka (1290–1351), bastarda Václava II., který také postupoval od funkce vyšehradského probošta a kancléře ve službách Jana Lucemburského a dotáhl to v roce 1334 až na olomouckého biskupa. Ale byl aktivní i ve vyšší evropské politice, takže se stal papežským legátem a roku 1340 držel chvíli zcela světský úřad moravského hejtmana.

Podobně se realizovali i bratři Mikuláše II., tentokrát zcela legální. Církevní kariéra Václava i Jana zabezpečila právě klidnou vládu jejich bratra Mikuláše na Opavsku, protože se s ním nepřeli o území, jak to praktikovala další generace. Nutno ovšem dodat, že Mikuláš II. ve skutečnosti Opavské vévodství nezdědil, ale sám si ho ve službách krále Jana získal. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 10/2013

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907