Ty „druhé“ královské děti: Opavští levobočci ve službách církve

O opavské větvi Přemyslovců, která začala uznaným levobočkem krále Přemysla Otakara II., většinou tuší jen znalci středověku nebo tamní patrioti

02.08.2016 - Jindřich Kačer



Kromě Mikuláše I. měl král Přemysl Otakar II. se svou milenkou Anežkou z Kuenringu ještě minimálně tři dcery a možná také dalšího syna jménem Jan (1255–1296). U něj je však matka neznámá a o Anežce se uvažuje pouze jako o možnosti, protože je v pramenech uváděn jako bratr Mikuláše I.

Církevní kariéra

Každopádně k němu měl král mnohem příznivější vztah než k Mikulášovi, snad proto, že si zvolil církevní kariéru. V roce 1288 se stal vyšehradským proboštem a také kancléřem Českého království. Po smrti pražského biskupa Tobiáše (1296) se měl stát na královo přání jeho nástupcem. Jenže volba dopadla pro Jana neúspěšně a krátce poté tento Přemyslův syn zemřel.

Církevní kariéra byla poměrně obvyklá i pro jiné levobočky. Známý je případ Jana Volka (1290–1351), bastarda Václava II., který také postupoval od funkce vyšehradského probošta a kancléře ve službách Jana Lucemburského a dotáhl to v roce 1334 až na olomouckého biskupa. Ale byl aktivní i ve vyšší evropské politice, takže se stal papežským legátem a roku 1340 držel chvíli zcela světský úřad moravského hejtmana.

Podobně se realizovali i bratři Mikuláše II., tentokrát zcela legální. Církevní kariéra Václava i Jana zabezpečila právě klidnou vládu jejich bratra Mikuláše na Opavsku, protože se s ním nepřeli o území, jak to praktikovala další generace. Nutno ovšem dodat, že Mikuláš II. ve skutečnosti Opavské vévodství nezdědil, ale sám si ho ve službách krále Jana získal. 

  • Zdroj textu

    Tajemství české minulosti 10/2013

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci