U Mojmírovců doma: Mezi moravskými knížaty bylo občas pořádné dusno

14.03.2020 - Anna Jordanová

Rodina má držet pospolu a vzájemně se podporovat. Pokud však jde o moc, peníze nebo čest, občas i bratr nezná bratra

<p>Svatopluk později dokázal, že umí trůn nejen uchvátit, ale také se na něm prosadit jako jeden z nejschopnějších panovníků Velké Moravy!</p>

Svatopluk později dokázal, že umí trůn nejen uchvátit, ale také se na něm prosadit jako jeden z nejschopnějších panovníků Velké Moravy!


Reklama

Panovníci Velké Moravy věděli své o nutnosti dobrých vztahů mezi příbuznými, zvláště těmi, kteří by je mohli nahradit na jejich panovnických postech. Nicméně i tato říše se dočkala svého rodinného palácového převratu. Proběhl mezi knížetem Rostislavem a jeho synovcem Svatoplukem z dynastie Mojmírovců v roce 870. 

Kdo s koho

Je nutno podotknout, že Velká Morava v té době spadala pod vliv západní části bývalé veliké franské říše. Ne že by tamní panovníci dohlíželi na každý krok místních vládců, ale udržovali si slovo v jejich jmenování. I sám Rostislav by se dost možná na trůn nedostal, pokud by jej východofranský král Ludvík Němec nepodpořil, a paradoxně tento panovník mohl i za jeho pád.

Rostislav se ukázal být vším, jen ne poslušným vazalem, který by buď plnil přání krále Ludvíka, nebo se mu alespoň příliš nepletl pod nohy. Naopak, nejen že vedl svou vlastní politiku bez ohledu na říši (ta zahrnovala i pozvání jakýchsi dvou věrozvěstů z Byzance), ale dokonce začal proti králi popouzet jeho vlastní syny! To už bylo na krále příliš... 

Němec se zlobí

Ludvík se rozhodl využít toho, že na Rostislavově dvoře žil jako jeho mladší spoluvládce synovec Svatopluk. Moci měl méně, než jeho strýc, ale ambicí o to více. Tajně spolu připravovali Rostislavovo svržení. Morava je však malá a spiknutí se neutajilo. Svatopluk měl jen tak tak štěstí, že unikl strýcově pomstě – Rostislav jej chtěl zabít na hostině, kterou pořádal. Naopak se mu podařilo chytit do léčky Rostislava! 

TIP: Osudová léta Mojmíra II.: Krize Velké Moravy a její pád

Nad bývalým velkomoravským panovníkem pak král Ludvík vynesl tvrdý soud. Poprava? Ta by byla příliš milostivá. Pyšného knížete Rostislava nechal oslepit, vykastrovat a potupně dožít zmrzačeného a zavrženého v jednom z klášterů ve své říši. Na trůn se dostal Svatopluk.     

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907