Ultraohebnou klávesnici je možné zmačkat jako papír a strčit do kapsy

26.06.2018 - Stanislav Mihulka

Nová, extrémně ohebná klávesnice by měla být velmi odolná a také velmi levná

<p>Ve výřezu prototyp zmačkatelné klávesnice</p>

Ve výřezu prototyp zmačkatelné klávesnice


Reklama

Ohebná elektronika je už několik let realitou. Existují například více či méně ohebné displeje nebo klávesnice, které lze srolovat jako papír. Jihokorejští vývojáři nyní přicházejí s něčím ještě o krok šikovnějším – klávesnicí, kterou je možné zmačkat a nacpat do kapsy, a poté zase rozbalit a používat. Na rozdíl od flexibilních variant minulých letmá být jihokorejská novinka levná – při sériové výrobě odhadují vývojáři její cenu okolo dolaru, tedy zhruba 22 korun.

TIP: Tištěné technologie z tekutých kovů pro elektroniku na oblečení

Novou klávesnici tvoří plátek silikonové pryže Ecoflex a uhlíkové nanotrubičky. Když uživatel stiskne svým prstem „klávesu“, čili box se symbolem nakresleným na pryži, změní tím elektrický odpor nanotrubiček pod touto „klávesou“. Umělá inteligence klávesnice následně zjistí, o jakou klávesu jde, a vyšle příslušný signál.

  • Zdroj textu:

    American Chemical Society, National Research Foundation of Korea

  • Zdroj fotografií: American Chemical Society

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907