Lékaři učí počítač číst z mozku, abychom mohli snáze komunikovat s lidmi postiženými ztrátou řeči
Některé lidi v životě postihla ztráta řeči. Stává se to v důsledku amyotrofické laterální sklerózy, kterou trpěl například geniální fyzik Stephen Hawking, nebo podobných onemocnění. Vědci a lékaři se proto už dlouho snaží vymyslet způsob, jak by bylo možné číst slova takových pacientů přímo z jejich mozků, a tím zlepšit jejich možnosti komunikace.
V dnešní době by odborníkům mohla podat pomocnou ruku umělá inteligence. Hned několik výzkumných týmů se snaží naučit počítače dekódovat slova z mozkových vln. Dělají to tak, že nejprve umístí do mozku pacienta elektrody, obvykle kvůli nějakému lékařskému zákroku, jako je například léčba epilepsie.
TIP: Umělá inteligence objeví rakovinu kůže lépe než lidští specialisté
Pak vědci takovému člověku něco říkají anebo ho nechají něco přečíst. Během toho monitorují jeho mozkové vlny. Záznam mozkové aktivity pak dostane umělá inteligence, která se snaží přeložit mozkovou aktivitu zpět na lidskou řeč. Úspěšnost umělé inteligence v úvodních experimentech se čtením slov z mozkových vln se přitom pohybuje kolem 75 až 83 procent, což není zrovna málo.
Live Science
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)