Umělá inteligence poprvé detekovala, potvrdila a klasifikovala supernovu

Inteligence Bright Transient Survey Bot neboli BTSbot už zvládá prakticky celý proces objevování supernov bez lidské asistence

20.10.2023 - Stanislav Mihulka



Astronomie není jen romantickým pozorováním hvězd během vlahých nocí. Je to také pořádná dřina se spoustou úmorné rutiny. Chtějí-li astronomové objevit něco zajímavého, musejí se často prokousat hromadou snímků a dat dřívějších pozorování. V dnešní době už na to ale nejsou sami – pomocnou ruku jim nabízejí umělé inteligence.

Mezinárodní tým vedený odborníky americké Severozápadní univerzity vyvinul automatický systém, který ovládá celý postup objevování supernov, aniž by potřeboval lidskou obsluhu. Nový přístup funguje. Nejen že BTSbot (Bright Transient Survey Bot) velmi urychluje rutinní práci při objevování supernov, jeho hlavní výhodou je, že prakticky nedělá chyby. Na rozdíl od lidských specialistů.

Inteligence pro lov supernov

Astronomové pracující na kalifornském zařízení Zwicky Transient Facility, určeném pro detekci náhlých událostí na obloze, strávili za posledních šest let celkem 2 200 hodin vyhodnocováním snímků supernov. BTS bot by to teď mohl do značné míry převzít a poskytl by tím badatelům možnost trávit drahocenný čas méně rutinním výzkumem.

Prvním úlovkem umělé inteligence je exploze supernovy, která dostala označení SN2023tyk. Supernovu se podařilo zachytit díky širokoúhlé přehlídce oblohy Zwicky Transient Facility 3. října. Umělá inteligence ji ve snímcích dokázala identifikovat o čtyři dny později. Následně si sama vyžádala spektrum této exploze od robotického teleskopu SED Machine z Observatoře Palomar. BTSbot poté s její pomocí potvrdil, že v případě SN2023tyk jde o explozi supernovy typu Ia (hvězdná exploze, při níž plně exploduje bílý trpaslík ve dvojhvězdném systému), načež výsledky zjištění sdílel s astronomickou komunitou.

TIP: 50 potvrzených úlovků: Umělá inteligence je úspěšným lovcem exoplanet

Je to poprvé, co roboti a umělé inteligence pozorovali, identifikovali, sdíleli a nakonec také potvrdili doposud neznámou supernovu,nešetří nadšením vedoucí výzkumu Adam Miller. „Uvolnění lidských výzkumníků z těchto rutinních úkonů zvětšuje prostor pro analýzy a tvorbu nových hypotéz, v tomto případě o velkolepých kosmických explozích.


Další články v sekci